Dopady konsolidačního balíčku na rozpočty obcí, regionální školství a odmítnutí převodu nepedagogických pracovníků na obce či chybějící dotace na rozvoj regionů jsou hlavními tématy, kterými se bude zabývat celorepubliková konference Sdružení místních samospráv (SMS) ČR. Dnes to uvedla předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková. Chce také iniciovat novelu zákona, která by upravila výpadek změn sazeb daně z přidané hodnoty (DPH). Dvoudenní konference dnes začala ve Zlíně, účastní se jí asi 400 starostů a starostek.
„Řadu let bojovaly samosprávy za spravedlivý podíl v rozpočtovém určení daní, z něhož jim ale v příštím roce klesnou příjmy až o pět miliard korun. Obce mají významné náklady s dopady on-line hazardu, a mají právo mít proto jako doposud i podíl na výnosech z této daně, které si chce stát nepochopitelně ponechat celé. Budeme iniciovat novelu zákona, v níž bychom chtěli upravit také skutečný výpadek změn sazeb v DPH, které rovněž dopadají na obecní rozpočty,“ uvedla Olšáková.
Zástupci obcí chtějí apelovat na vládu, aby nadále finančně podporovala projekty ministerstva pro místní rozvoj v podobě národních dotací na podporu rozvoje regionů. „Na příští rok v kapitole nejsou žádné peníze, je tam pár milionů připravených, které jsou vázané už na projekty letošního roku,“ uvedla Olšáková. Starostové mají podle ní připraveny projekty na opravu místních komunikací či veřejných budov. „Výzva nebude vyhlášena, pokud se něco nezmění a do kapitoly se nepřidají finance na příští rok. To je pro nás zásadní téma, protože rozvoj regionů bez financování není možný,“ uvedla předsedkyně. Zejména pro malé obce jsou dotace z evropských fondů často nedosažitelné. „V případě omezování národních dotací hrozí, že se nadále budou rozevírat nůžky mezi jednotlivými regiony a zrychlí se vylidňování venkova,“ uvedla Olšáková.
Sdružení také požaduje zavedení funkčního modelu komunitní energetiky, který umožní efektivní sdílení lokálně vyráběné energie. „Šest z deseti obcí chce reálně stavět vlastní energetické zdroje, ale podle letošního průzkumu SMS ČR považují absenci legislativní úpravy za jednu z hlavních překážek, která je od realizace těchto projektů zatím odrazuje. Prosazujeme také co nejdřívější přechod na součtové měření bez technických překážek a finančních dodatečných nákladů, které je pro rozvoj komunitní energetiky v podmínkách venkova naprosto zásadní,“ uvedl místopředseda SMS ČR Oldřich Vávra. V regionálním školství odmítají představitelé samospráv převod nepedagogických pracovníků na obce a požadují zachování systému regionálního školství včetně jeho financování.
Hlavní témata by se měla objevit ve čtvrtečním usnesení celorepublikového shromáždění. Sdružení na konferenci také ocení nejdéle sloužící starosty a starostky, vyhlášena bude také cena Počin roku a anticena Přešlap roku. Členskou základnu SMS ČR tvoří 2358 obcí, což je více než třetina obcí Česka.