Lékaři souhlasí s nabídkou, že na nárůst odměňování zdravotníků v nemocnicích půjde v příštím roce navíc 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění. Po včerejším jednání se zástupci nespokojených lékařů to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády lékaři odvolají plánovaný protest, až bude nabídka potvrzena písemně. Kvůli úpravě přesčasové práce a požadavkům na změny v odměňování část zdravotníků vypověděla od prosince přesčasy, což omezuje péči v nemocnicích. Ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které protesty vyvolalo, včera Sněmovna zrušila.
Se zástupci nespokojených lékařů v předchozích týdnech jednal ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09.) Požadované zvýšení základní mzdy na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy by podle něj stálo desítky miliard korun navíc. Lékařům nabízel meziroční růst maximálně o 8,6 miliardy korun.
Premiér Fiala po jednání se zástupci lékařů oznámil, že s nimi nalezl shodu poté, co na nárůst odměňování v nemocnicích nabídl pro příští rok 9,8 miliardy Kč. Podle předsedy vlády půjde o dodatek k úhradové vyhlášce, aby byl závazný pro nemocnice bez ohledu na jejich vlastníka.
Obě strany se podle předsedy vlády domluvily, že začátkem příštího týdne budou pokračovat jednání se zástupci odborů, České lékařské komory (ČLK), nemocnic, zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví.
„Přistoupili jsme na tu nabídku, protože došlo ke změně částky a ke kompletnímu překopání mechanismu distribuce těch peněz, což byl asi ten hlavní klíčový bod, o kterém jsme se potřebovali pobavit,“ uvedl Přáda. O kolik stoupnou platy jednotlivých zdravotníků, podle něj zatím není možné říct.
Lékaři sloužit budou
Provoz v nemocnicích měl být kvůli menšímu počtu lékařů dostupných pro služby od 1. prosince omezený, to nastane o víkendu a v prvních dnech příštího týdne. „Chtěl bych vyzvat lékaře, aby v následujících víkendových dnech tu péči o pacienty zajistili,“ řekl po dnešním jednání s premiérem Přáda. Zatím ale nechce vyzvat lékaře, aby stáhli výpovědi přesčasové práce. Učiní tak až po podpisu konkrétních bodů dohody v příštích dnech.
Platy zdravotníků by se měly v příštím roce zvýšit dodatkem k úhradové vyhlášce. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který je místopředsedou správní rady největší zdravotní pojišťovny VZP, takový krok ale není možný.
„Je možné úhradovou vyhláškou zvýšit platbu za výkony. Není ale možné, a bylo by to proti zákonu, úhradovou vyhláškou zajistit, aby toto navýšení šlo do platů,“ napsal na síti X. Ministr zdravotnictví Válek však už před začátkem jednání s lékaři deklaroval, že v úhradové vyhlášce na rok 2024 bude uvedeno, že polovina nárůstu úhrad pro nemocnice půjde do zvýšení odměňování.
Vedle zvýšení základní mzdy žádali nespokojení lékaři také zrušení novely zákoníku práce, která s účinností od října umožnila zdvojnásobení ročního objemu dobrovolných přesčasů až na 832 hodin. Sněmovna včera ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci zrušila. Učinila tak zrychleně už v prvním čtení i hlasy opozičních zákonodárců.
Pokud novelu schválí Senát a podepíše prezident, budou moci zdravotníci v nemocnicích či v záchranné službě pracovat nepřetržitě až 24 hodin, pokud to umožní kolektivní smlouva či vnitřní předpis v zařízení. Vedení s pracovníkem bude navíc muset uzavřít dohodu o takových službách písemně, a to nejvýš na rok. V prvních třech měsících ji bude možné okamžitě zrušit. Zdravotníka nebude možné možné k podpisu dohody nutit či „vystavit jakékoliv újmě“, pokud ji odmítne.
Směna bude moci podle předlohy trvat nejvýše 12 hodin, na ni naváže případně přesčasová práce. Novela upravuje také odpočinek. Pokud by zdravotník pracoval 24 hodin, musel by pak mít nejméně 22 hodin volna.