Britská vláda dnes zveřejnila návrh upraveného zákona, který má po zrychleném přijetí umožnit deportovat migranty do Rwandy bez ohledu na britské nebo mezinárodní zákony týkající se lidských práv.
Návrh podle agentury Reuters konstatuje, že Rwanda je považovaná za bezpečnou zemi pro žadatele o azyl a že lidé, kteří přišli do Británie nelegálně, mohou být urychleně odesláni pryč. V souvislosti s opatřeními dnes na svou funkci rezignoval náměstek ministra vnitra pro přistěhovalectví Robert Jenrick. Podle něj deportační plán není dostatečný.
První let s žadateli o azyl z Británie do Rwandy se původně měl uskutečnit už loni v červnu. Znemožnilo to však rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, a to ve chvíli, kdy už letadlo čekalo na ranveji.
Letos v listopadu pak nejvyšší soud v Londýně definitivně a jednomyslně rozhodl, že plán na deportace do Rwandy není v souladu se zákonem, neboť údajně nezajišťoval bezpečnost deportovaných osob. Británie proto v úterý podepsala s Rwandou novou, upravenou smlouvu o deportaci migrantů do této africké země. Opatření se má týkat žadatelů o azyl, kteří se na britské ostrovy dostanou nelegální cestou přes Lamanšský průliv.
Nový zákon s označením Safety of Rwanda Bill, tedy zákon o Rwandě jako bezpečné zemi, se má vyhnout blokování ze strany britského nejvyššího soudu. Zároveň ale návrh pravděpodobně vyvolá rozpory uvnitř Konzervativní strany premiéra Rishiho Sunaka a mohl by spustit další žaloby, poznamenala agentura Reuters.
Sunak dnes ale vyjádřil přesvědčení, že navržená úprava zajišťuje, že tuto politiku už nebudou mařit soudy. „Náš nový naléhavý legislativní návrh zajistí naše hranice, odradí lidi, aby se vydávali na nebezpečné cesty přes průliv, a ukončí neustálé právní spory, které se hromadí na našich soudech,“ napsal Sunak na síti X. Dodal, že nyní to bude parlament, kdo bude rozhodovat o tom, koho vpustit do země, a ne zločinecké gangy.
Britský ministr vnitra James Cleverly dnes návrh upravené normy označil za zákonný, spravedlivý a nezbytný.
Cleverlyho náměstek pro přistěhovalectví Jenrick dnes naopak uvedl, že vládou představený zákon není dostatečný. V rezignačním dopise uvedl, že vládní plán představují „triumf naděje nad zkušeností“. Zákony podle Jenricka musí ještě více omezit možnosti domácích a mezinárodních soudů vládní politiku napadnout.
„Vláda má odpovědnost klást naše životní národní zájmy nad vysoce sporné interpretace mezinárodního práva,“ uvedl náměstek v dopise adresovaném premiéru Sunakovi. „Nemohu nyní navrhovaný zákon předložit sněmovně, protože nevěřím, že nám poskytuje největší možnou naději na úspěch,“ zdůvodnil někdejší Sunakův spojenec své rozhodnutí.
Britská vláda tvrdí, že její strategie odradí migranty od toho, aby platili pašerákům lidí za převoz přes Lamanšský průliv do Británie. Letos dorazilo na jihoanglické pobřeží bez povolení zatím téměř 29.000 lidí. Loni jich bylo rekordních 45.755. Mezitím náklady na ubytování zhruba 175.000 migrantů čekajících na rozhodnutí o žádosti o azyl obnáší osm milionů liber (zhruba 227 milionů korun) denně.
Plán deportací migrantů do Rwandy je jádrem Sunakovy imigrační politiky a jeho zdar bude pravděpodobně mít velký vliv na osud Konzervativní strany, která před parlamentními volbami v příštím roce v průzkumech zaostává o zhruba 20 procentních bodů za opozičními labouristy.