ČTK

a 6. 12. 2023

Bývalý britský premiér Boris Johnson dnes prohlásil, že je mu hluboce líto ztrát na životech v souvislosti s nemocí covid-19, když svědčil při vyšetřování vládní reakce na koronavirovou pandemii. Informovala o tom agentura Reuters. Johnson také ve výpovědi připustil, že vláda „udělala některé věci špatně“, ale snažila se podle něj učinit maximum.

„Je mi hluboce líto bolesti, ztráty a utrpení“ obětí a jejich příbuzných, řekl Johnson na začátku slyšení, které má trvat dva dny. Bude během něj mimo jiné vysvětlovat svou počáteční neochotu zavést počátkem roku 2020 celostátní lockdown a další zásadní rozhodnutí své vlády.

Johnson sice zahájil výpověď omluvou „za bolest, ztrátu a utrpení obětí covidu-19“, nikoli však za své vlastní činy, upozornila ale agentura AP. „Nevyhnutelně jsme se v některých věcech spletli. Myslím, že jsme v té době dělali, co bylo v našich silách,“ uvedl Johnson.

Na otázku o toxickém pracovním prostředí v letech 2020 a 2021 odpověděl, že jeho tým by býval lepší, kdyby v něm bylo více žen. „Jedna sebekritika – myslím, že genderová vyváženost mého týmu měla být lepší. Myslím, že někdy během pandemie na mnoha schůzkách příliš dominovali muži,“ dodal.

Při výpovědi pod přísahou Johnson připustil, že „jsme podcenili rozsah a tempo výzvy“, když se začátkem roku 2020 začaly objevovat zprávy o novém viru z Číny. „Míra paniky nebyla dostatečně vysoká,“ řekl. Exministr zdravotnictví Matt Hancock minulý týden při vyšetřování uvedl, že se snažil vyvolat poplach uvnitř vlády, a tvrdil, že tisíce životů mohly být zachráněny vyhlášením uzávěry o několik týdnů dříve než 23. března 2020.

Podle Johnsona však ministři, státní úředníci a vědečtí poradci nedokázali v souvislosti s virem spustit „dostatečně hlasitý poplašný signál“. „Kdybychom se kolektivně zastavili a zamysleli se nad matematickými důsledky některých předpovědí, které byly vysloveny, mohli jsme jednat jinak,“ řekl.

Když ho vyšetřující právník Hugo Keith ´griloval´, přiznal, že se nezúčastnil žádného z pěti krizových jednání vlády o novém viru v únoru 2020 a pouze „jednou nebo dvakrát“ se podíval na zápisy ze zasedání vládní vědecké poradní skupiny. Uvedl, že se spoléhal na rady svých vědeckých a lékařských poradců.

Johnson, který byl premiérem v letech 2019 až 2022, odstoupil po několika skandálech, včetně odhalení, že on a jeho zaměstnanci pořádali v letech 2020 a 2021 večírky v premiérově kanceláři na Downing Street, čímž porušili vládní omezení týkající se uzávěry.

Bývalí kolegové, asistenti a poradci během několika týdnů výpovědí vykreslili nelichotivý obraz Johnsona a jeho vlády. Zazněla kompromitující svědectví o Johnsonově postupu v krizi, včetně tvrzení o tom, jak byl zmaten vědeckou problematikou. V jednu chvíli se podle bývalého poradce Dominika Cummingse ptal, zda by virus nezničilo fénování nosu.

Dva dny Johnsonových výpovědí budou podle Reuters pravděpodobně nejemotivnějšími zasedáními v rámci dosavadního oficiálního vyšetřování toho, proč Británie za pandemie skončila s jedním z nejvyšších počtů obětí na světě. Virus v 67milionové zemi zabil více než 230.000 lidí a nakazilo se jím mnoho dalších milionů.

Johnson k výpovědi dorazil ještě za tmy, více než tři hodiny před plánovaným začátkem slyšení, a vyhnul se tak rodinám lidí, kteří na covid-19 zemřeli. Příbuzní obětí chtěli Johnsona konfrontovat například kvůli tvrzení, podle kterého svým kolegům řekl, že by raději viděl umírat velké množství lidí, než aby nařídil druhou uzávěru.

Johnson koncem roku 2021 po silném tlaku pozůstalých souhlasil s veřejným vyšetřováním. Očekává se, že to potrvá tři roky, ačkoli od příštího roku budou vydávány průběžné zprávy. Vyšetřování je rozděleno do čtyř částí, přičemž současná fáze se zaměřuje na politické rozhodování. První etapa, která skončila v červenci, se zabývala připraveností země na pandemii.

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.