Lichtenštejnský návrh na mimosoudní vyrovnání sporu o majetek podporují více než dvě pětiny lidí, vyplynulo z průzkumu agentury Ipsos. Naopak k tomu, aby rozhodovaly soudy, se kloní zhruba třetina dotazovaných. Výsledky výzkumu dnes na veřejné debatě v Praze představili zástupci agentury a Nadace knížete z Lichtenštejna. Nadace v říjnu uvedla, že je připravena vzdát se vlastnických nároků na majetek v Česku výměnou za vytvoření společného fondu, na který budou vlastnická práva ke spornému majetku převedena.
Lichtenštejnové u českých soudů usilují o vrácení rozsáhlého majetku, mimo jiné zámků v Lednici a ve Valticích na Břeclavsku. Knížecí nadaci by v případě mimosoudní dohody byla svěřena povinnost odpovědně a udržitelně s majetkem ve fondu hospodařit. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) před měsícem uvedl, že nevidí důvod při pokračujícím soudu otevírat další jednání. Pozice České republiky se nezměnila, řekl.
Agentura zkoumala názory na vzorku 1001 respondentů, výrazněji se zaměřila na obyvatele Jihomoravského kraje. Debatu o mimosoudní dohodě podle průzkumu zaznamenalo 35 procent lidí. Po vysvětlení sporu na záležitost nemá názor čtvrtina respondentů, 13 procent mimosoudní dohodu rozhodně podporuje, 30 procent spíše podporuje. Naopak spíš pro soudní spor je 17 procent lidí, rozhodně soud preferuje 15 procent z odpovídajících.
Pro dohodu jsou častěji mladší lidé, u osob ve věku 18 až 34 let ji podporuje 49 procent respondentů, pro soudy je naopak čtvrtina lidí. Zastánci soudů se nejčastěji obávají prolomení Benešových dekretů (54 procent), čtvrtina z nich věří v úspěch u soudů. Podle 53 procent respondentů je jedno, kdo bude sporné lesy a zámky spravovat, případně na to nemají názor. Lepší správu majetku ze strany Lichtenštejnů očekává 38 procent lidí, naopak stát za lepšího správce považuje devět procent lidí.
Lichtenštejnové přišli o majetek v tehdejším Československu v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Podle Nadace knížete z Lichtenštejna ale byla konfiskace nezákonná, a proto podala žaloby k 26 českým okresním soudům. Podle dostupných informací Lichtenštejnové zatím se žádnou z těchto žalob neuspěli, a to ani následně u Ústavního soudu.
Rod Lichtenštejnů v Česku usiluje o vrácení rozsáhlého majetku, mimo jiné zámků v Lednici a ve Valticích na Břeclavsku. V říjnu krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutí soudu v Břeclavi, podle kterého stát a další instituce nemusí rodu Lichtenštejnů tyto zámky vracet. Právní zástupce nadace Aleš Linhart novinářům po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.