ČTK

6. 12. 2023

Lichtenštejnský návrh na mimosoudní vyrovnání sporu o majetek podporují více než dvě pětiny lidí, vyplynulo z průzkumu agentury Ipsos. Naopak k tomu, aby rozhodovaly soudy, se kloní zhruba třetina dotazovaných. Výsledky výzkumu dnes na veřejné debatě v Praze představili zástupci agentury a Nadace knížete z Lichtenštejna. Nadace v říjnu uvedla, že je připravena vzdát se vlastnických nároků na majetek v Česku výměnou za vytvoření společného fondu, na který budou vlastnická práva ke spornému majetku převedena.

Lichtenštejnové u českých soudů usilují o vrácení rozsáhlého majetku, mimo jiné zámků v Lednici a ve Valticích na Břeclavsku. Knížecí nadaci by v případě mimosoudní dohody byla svěřena povinnost odpovědně a udržitelně s majetkem ve fondu hospodařit. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) před měsícem uvedl, že nevidí důvod při pokračujícím soudu otevírat další jednání. Pozice České republiky se nezměnila, řekl.

Agentura zkoumala názory na vzorku 1001 respondentů, výrazněji se zaměřila na obyvatele Jihomoravského kraje. Debatu o mimosoudní dohodě podle průzkumu zaznamenalo 35 procent lidí. Po vysvětlení sporu na záležitost nemá názor čtvrtina respondentů, 13 procent mimosoudní dohodu rozhodně podporuje, 30 procent spíše podporuje. Naopak spíš pro soudní spor je 17 procent lidí, rozhodně soud preferuje 15 procent z odpovídajících.

Pro dohodu jsou častěji mladší lidé, u osob ve věku 18 až 34 let ji podporuje 49 procent respondentů, pro soudy je naopak čtvrtina lidí. Zastánci soudů se nejčastěji obávají prolomení Benešových dekretů (54 procent), čtvrtina z nich věří v úspěch u soudů. Podle 53 procent respondentů je jedno, kdo bude sporné lesy a zámky spravovat, případně na to nemají názor. Lepší správu majetku ze strany Lichtenštejnů očekává 38 procent lidí, naopak stát za lepšího správce považuje devět procent lidí.

Lichtenštejnové přišli o majetek v tehdejším Československu v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Podle Nadace knížete z Lichtenštejna ale byla konfiskace nezákonná, a proto podala žaloby k 26 českým okresním soudům. Podle dostupných informací Lichtenštejnové zatím se žádnou z těchto žalob neuspěli, a to ani následně u Ústavního soudu.

Rod Lichtenštejnů v Česku usiluje o vrácení rozsáhlého majetku, mimo jiné zámků v Lednici a ve Valticích na Břeclavsku. V říjnu krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutí soudu v Břeclavi, podle kterého stát a další instituce nemusí rodu Lichtenštejnů tyto zámky vracet. Právní zástupce nadace Aleš Linhart novinářům po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.