ČTK

15. 12. 2023

Haagský zvláštní tribunál pro válečné zločiny v Kosovu (KSC) dnes v odvolacím slyšení potvrdil odsouzení bývalého velitele povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Saliha Mustafy. Loni jej tribunál za svévolné věznění a mučení Albánců podezřelých ze spolupráce se Srby během války za nezávislost Kosova poslal na 26 let do vězení. Odvolací soud tento trest zkrátil o čtyři roky, uvedla agentura AP.

I když soud zamítl všechny Mustafovy výhrady, snížil mu trest na 22 let vězení. Vysvětlil to tím, že trest byl vyšší, než vyžadují mezinárodní i vnitrostátní normy pro ukládání trestů ve srovnatelných případech.

Předsedající soudkyně Michèle Picardová označila rozsudek – první svého druhu – za důležitý milník a „významný krok k zajištění spravedlnosti obětem a zajištění odpovědnosti“. Zdůraznila, že zkrácení Mustafova trestu „v žádném případě nenaznačuje, že zločiny, za které byl souzen a odsouzen, nejsou závažné“.

Když Picardová četla rozhodnutí odvolacího soudu, Mustafa neprojevil žádné emoce, píše AP.

Mustafa se stal první osobou odsouzenou za válečné zločiny v Kosovu zvláštním tribunálem.

Letos v dubnu začal v Haagu ostře sledovaný proces s bývalým kosovským prezidentem Hashimem Thaçim a dalšími třemi bývalými vysoce postavenými veliteli UÇK, kteří čelí obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Trvají na tom, že jsou nevinní.

Rozsudek nad Mustafou byl první verdikt, který haagský tribunál vynesl. Podle rozsudku odsouzený řídil věznici využívanou k mučení během konfliktu z let 1998 a 1999, kdy kosovští povstalci bojovali za nezávislost na Srbsku. Mustafa byl uznán vinným zejména z mučení a vražd spáchaných v roce 1999 na vězněných Albáncích podezřívaných ze spolupráce se Srby.

Zločiny se staly v tehdejším zadržovacím zařízení v obci Zlaš (Zllash) přibližně 12 kilometrů východně od kosovské metropole Prištiny. Mustafa trval na své nevině ve všech bodech obžaloby. Zproštěn byl obvinění pouze v jednom bodě, jenž se týkal špatného zacházení se zadržovanými.

Mustafa patřil k zakladatelům a vrchním velitelům UÇK v době války v Kosovu v letech 1998 až 1999. Později sloužil v kosovských bezpečnostních silách jako šéf oddělení pro informace. Zatčen byl koncem září 2020 na žádost prokuratury KSC. Jeho oběti bojovníci UÇK podezřívali ze spolupráce se Srby, nebo minimálně z toho, že nepodporovali povstalce.

KSC byl po silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudit má bývalé velitele povstalecké UÇK, která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Tribunál je součástí kosovské justice, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.

Válka v Kosovu si vyžádala na 13.000 životů, většinou kosovských Albánců. Osud více než 1600 nezvěstných zůstává neznámý. Boje skončily po 78 dnech náletů NATO. Kosovo, ovládané Albánci, vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Uznala ji doposud zhruba polovina členských států OSN. Uznat ji odmítá Srbsko a jeho klíčoví spojenci Rusko a Čína.

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper
Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper

Dálkově řízený hlubinný robot objevil háje houbových zahrad a prastarých korálů ponořených tisíce metrů pod hladinou...