Tom Ozimek

15. 12. 2023

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval své republikány k akci v souvislosti s tím, co označil za „největší zprávu roku“. Šlo o průzkum, podle něhož se až pětina dotázaných přiznala, že se při korespondenčním hlasování (tj. zasláním volebních lístků poštou), dopustila alespoň jednoho druhu volebního podvodu.

Heartland Institute a Rasmussen provedl průzkum v první prosincový týden na 1 085 respondentech a zveřejněný 12. prosince. Naznačuje znepokojivou míru volebních podvodů v amerických volbách 2020, což nahrává dlouhodobému tvrzení Trumpa, že byl ošizen o vítězství.

Nový průzkum ukazuje, že 17 % voličů, kteří hlasovali poštou, přiznalo, že hlasovali ve státě, kde již nemají trvalý pobyt; 21 % vyplnilo hlasovací lístky za jiné osoby; 17 % podepsalo hlasovací lístky za rodinné příslušníky bez souhlasu (všechny tyto 3 praktiky jsou nezákonné ve všech státech USA) a 8 % respondentů uvedlo, že jim byla za jejich hlas nabídnuta „úplata“ nebo „odměna“.

„Navíc, 10 procent všech respondentů – nejen těch, kteří uvedli, že volili korespondenčně – sdělilo, že znají přítele, člena rodiny, spolupracovníka nebo jiného známého, který se přiznal… že zaslal korespondenční lístky ve [volbách] 2020, ve státě, v němž nemá trvalý pobyt,“ uvádělo se dále ve zprávě Heartland Institute.

Ve volbách 2020 v USA se lidé korespondenční podíleli na celkovém počtu odevzdaných hlasů až 43 procenty, což je nejvíce v historii země.

„Sečteno a podrženo se zdá, že výsledky těchto anketních otázek ukazují, že volební podvody byly ve volbách 2020 velmi rozšířené, zejména mezi těmi, kteří odevzdali hlasovací lístky poštou,“ uvedl ve svém prohlášení Heartland Institute, konzervativní a libertariánský think tank zabývající se veřejnou politikou.

„Největší zpráva roku“

Donald Trump, který je favoritem na republikánskou nominaci o Bílý dům v roce 2024, se na sociálních sítích obrátil na republikány, aby v reakci na šokující výsledky průzkumu přijali opatření.

„Toto je největší zpráva roku a republikáni s tím musí něco udělat,“ napsal na Truth Social bývalý prezident. Dále naznačil, že pokud se s problémem volebních podvodů rychle něco neudělá, vrhne tento problém stín na volby v roce 2024.

„Musí se něco hned udělat. Postupujte tvrdě a chytře,“ pokračoval Trump.

Zatímco demokraté a jejich spojenci tvrdí, že volební podvody jsou pouhým mýtem, Donald Trump již léta tvrdí, že volební podvody jsou v americké politice všudypřítomným problémem – a trvá na tom, že byl o vítězství ve volbách v roce 2020 připraven podvodně.

V nedávném rozhovoru v pořadu „Meet the Press“ na televizi NBC hovořil o tom, co jej vedlo k rozhodnutí zpochybnit výsledky.

„Naslouchal jsem různým lidem. A když jsem to všechno sečetl, volby byly zmanipulované,“ řekl a dodal, že napadnout výsledky bylo jeho rozhodnutí, protože dle svého názoru volby vyhrál.

„Prostě ohromující“

Zatímco demokraté a jejich spojenci spolu s některými zástupci vědecké komunity tvrdí, že podvody na voličích byly ve volbách 2020 tak malé, že jsou zanedbatelné, výsledky průzkumu Heartland/Rasmussen podporují tvrzení prezidenta Trumpa, že byl o vítězství okraden.

Justin Haskins, ředitel výzkumného centra Heartland Socialism Research Center a hlavní autor průzkumu Heartland/Rasmussen, ve svém prohlášení uvedl, že výsledky průzkumu jsou „prostě ohromující“.

„Poslední tři roky bylo Američanům opakovaně tvrzeno, že volby v roce 2020 jsou nejzabezpečenější v historii. Pokud však výsledky tohoto průzkumu odrážejí realitu, je pravdou pravý opak,“ uvedl Haskins. „Tento závěr není založen na konspiračních teoriích nebo důkazech o podezřeních, ale na odpovědích, které učinili přímo samotní voliči.“

Haskins připustil, že po volbách v roce 2020 bylo dosaženo určitého pokroku v opatřeních týkajících se vyšší integrity voleb ve více než tuctu států. Trvá však na tom, že ve většině částí země je zapotřebí „mnohem více“ práce, aby se posílila integrita voleb a důvěra voličů, že výsledky odrážejí skutečnou vůli lidu.

„Pokud se americké volební zákony brzy nezlepší, budou voliči i politici nadále pochybovat o pravdivosti a spravedlnosti všech budoucích voleb,“ řekl Haskins.

Hans von Spakovsky, senior právní poradce nadace Heritage Foundation v souvislosti s volebními podvody poukázal na databázi, která obsahuje neustále aktualizované záznamy o různých případech volebních podvodů z celých Spojených států.

„V éře voleb s výsledkem úzkým jako břitva, je ochrana před tímto typem nezákonného jednání, stejně jako před chybami volebních úředníků, obzvláště důležitá,“ napsal pro Epoch Times a dodal: „V roce 2024 by se to mohlo ukázat jako rozhodující.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Překlad byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.