ČTK

17. 12. 2023

Vánoce v Německu jsou neodmyslitelně spojeny s česko-německým filmem Tři oříšky pro Popelku, německé televize ho během adventu zařadily do programu desetkrát a dalších sedm repríz slibují o vánočních svátcích, na silvestra a na Tři krále.

Jako první letos odvysílala pohádku stanice Das Erste veřejnoprávní televizní a rozhlasové sítě ARD, a to hned o první adventní neděli. Tři oříšky pro Popelku postupně uvádějí regionální veřejnoprávní televize a dvě další reprízy slibuje také Das Erste, a to na Štědrý den 24. prosince a na Boží hod 25. prosince. Jen během Štědrého dne a obou svátků vánočních bude Popelka vysílána sedmkrát. Na silvestra slibuje pohádku dětský kanál KiKa a na Tři krále uzavře vysílání bavorská stanice BR.

I přes každoroční četné reprízy je o Tři oříšky pro Popelku v Německu velký zájem. Ujít si ji o Vánocích nenechá ani kurátorka Margitta Henselová, která každoročně připravuje o Popelce zimní výstavu na zámku Moritzburg, kde se část pohádky natáčela. „Rozhodně se budu i letos dívat,“ řekla Henselová ČTK.

Pokud se němečtí diváci nespokojí s nabízenými reprízami, mohou se na film podívat také na streamovacích službách, jako jsou Netflix, Apple TV či Amazon Prime. Tři oříšky pro Popelku jsou dostupné také v mediatéce veřejnoprávní ARD.

Společně s Třemi oříšky pro Popelku vysílají německé televize také dokumenty, které se tématu věnují. Dnes například veřejnoprávní regionální televize MDR uvede dokument Drei Haselnüsse und ein Mythos (Tři oříšky a jeden mýtus), který vznikl u příležitosti 50 let od premiéry filmu.

Herci Libuše Šafránková a Pavel Trávníček, kteří se ujali hlavních rolí Popelky a prince, jsou v Německu mimořádně populární. Život a filmovou kariéru zesnulé Šafránkové mapuje v Moritzburgu tematická výstava.

Trávníček přijel na zámek v sobotu 25. listopadu, kdy zde pořádal autorské ke svým hereckým memoárům Tři oříšky pro prince. Trávníček je nyní v Sasku k vidění na plakátech, které zvou na 21. prosince do Drážďan na adventní koncert. Jeden takový velkoplošný plakát visí i u zámku Moritzburg.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.