ČTK

18. 12. 2023

V Hongkongu dnes začal soud s bývalým mediálním magnátem a předním kritikem čínského režimu Jimmym Laiem, který je obžalovaný z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až doživotní trest vězení.

Šestasedmdesátiletý Jimmy Lai si již nyní odpykává trest pět let a devět měsíců, k němuž byl za podvod odsouzen loni. V nynějším procesu čelí obvinění ze spiknutí se zahraničními silami. Obžalován byl na základě zákona o národní bezpečnosti, který Čína v bývalé britské kolonii Hongkongu zavedla v reakci na prodemokratické protesty z roku 2019.

Podle prokuratury Lai a další vedoucí pracovníci listu Apple Daily, který Lai založil, vyzývali Spojené státy, aby uvalily sankce na hongkongskou a čínskou vládu. Bulvární list Apple Daily, který podporoval demokracii v Hongkongu, ukončil činnost v roce 2021, když policie provedla razii v jeho sídle.

Lai a jeho spolupracovníci čelí rovněž obvinění z podněcování ke vzpouře, čehož se údajně dopustili publikací článků nabádajících k rozvratné činnosti.

Americké ministerstvo zahraničí stíhání Laie kritizovalo a apelovalo na okamžité propuštění jeho i dalších vězněných aktivistů. “Potlačování svobody tisku a omezování volného toku informací… poškozují demokratické instituce a pověst Hongkongu,” uvedl v neděli v prohlášení mluvčí americké diplomacie Matthew Miller.

Jimmy Lai má britské občanství a také Británie v neděli vyzvala k jeho osvobození. Britský ministr zahraničí David Cameron vyjádřil znepokojení nad „stíháním zahájeným z politických důvodů”.

Čínu americká a britská reakce rozhořčila. “Připomínky USA a Británie k této záležitosti představují vážné porušení ducha právního státu a principů mezinárodního práva. Je to nehorázný politický manévr,” prohlásil dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Proces s Laiem začal za přísných bezpečnostních opatření. Před soudní budovu přišla demonstrovat i známá 67letá aktivistka Alexandra Wongová, která jako obvykle držela v rukou britskou vlajku. “Zákon o národní bezpečnosti zničil právní základy minulosti,” prohlásila Wongová. Bělovlasou obrýlenou demonstrantku ihned obklopili a odvedli policisté, napsala agentura AFP.

Další Laiovi příznivci čekali před soudní budovou celou noc, aby si zajistili místo v soudním sále. Šéf hongkongské bezpečnosti varoval, že žádné pokusy o narušení soudního jednání nebudou tolerovány.

V minulých letech byl Jimmy Lai odsouzen také k 13 měsícům vězení za podněcování k účasti na nepovoleném shromáždění, které se konalo u příležitosti výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men.

Soud mu také udělil trest 14 měsíců vězení za organizaci nepovolených demonstrací v srpnu 2019 a účast v nich. Stejně dlouhý trest pak dostal za uspořádání protestu 1. října 2019. Demonstranti při masových protestních akcích v roce 2019 varovali před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.