Jingduan Yang

20. 12. 2023

Konzumace chilli papriček může přinést krátkodobý pocit euforie a pohody s dlouhodobým přínosem pro výživu organismu.

Pohled z hlediska zdraví

Pálivé a silně aromatické chilli papričky nabízejí zážitek dobrodružné stravy. Kromě lákavé chuti mají i výživnou hodnotu a vlastnosti, které podporují zdraví a uzdravení.

Studie prokázaly, že lidé, kteří pravidelně konzumují chilli papričky, vykazují výrazný rozdíl ve snížení rizika úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, rakovinu a mrtvici ve srovnání s těmi, kteří chilli papričky nejedí nebo je konzumují zřídka.

Příběh „babičky chili“

V Číně si na chilli papričkách pochutnává přes 35 procent lidí . Čína je také zemí s největší rozlohou paprikových plantáží a nejvyšší spotřebou paprik na světě. Přestože historie chilli papriček v Číně je stará jen několik set let, staly se nepostradatelnou položkou na mnoha čínských jídelních stolech.

Říká se, že kdysi dávno žila v malé horské vesnici stařenka, která žila zdravě a užívala si dlouhého života. Lidé jí říkali „babička chilli“, protože tajemství její dlouhověkosti spočívalo v každodenní konzumaci velkého množství chilli papriček. Právě chilli papričkám dávala za vděk za to, že udržují její tělo zdravé a prodlužují její život. Lidé ve vsi byli velmi zvědaví na její životní návyky. Proto za ní jednou přišel mladík ze vsi a ptal se jí: „Když jíte každý den tolik chilli papriček, není to pro vás příliš pálivé a nepříjemné?“ „Ano,“ řekla. „Babička chilli“ s úsměvem odpověděla: „Ano, skutečně. Když jím chilli papričky, cítím trochu pálivost, ale nikdy mi to nepřináší žádnou bolest. Naopak, cítím se po nich nesmírně příjemně a radostně.“

Babička dále vyprávěla, že pokaždé, když jedla chilli papričky, její ústa a jazyk byly stimulovány jejich žárem, díky němuž se cítila šťastná a plná energie. Mladík je tedy ochutnal sám. Na první kousnutí byly velmi pálivé, ale brzy poté se cítil výjimečně uvolněně. Čistě ze zvědavosti se tedy staré dámy zeptal: „Proč se po chilli papričkách cítíte šťastná?“ Ačkoli jí chilli přinášelo radost, babička chilli nevěděla, proč.

Působení chilli papriček

Moderní vědecké studie potvrzují, že kapsaicin obsažený v chilli papričkách může stimulovat mozek k vylučování endorfinů. Ty jsou přírodními analgetiky a hormony štěstí. Kromě toho konzumace chilli papriček podporuje uvolňování dopaminu v mozku, který nám rovněž dodává určitý pocit nadšení a spokojenosti.

Prožívání smyslových zážitků, jako je tento, pomáhá lidem cítit větší lásku k životu, a tím přispívá k jejich zdraví.

Zdravotní účinky chilli papriček ve skutečnosti zdaleka přesahují tyto hmatatelné pocity. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří pravidelně konzumují chilli papričky, mají o 13 % nižší riziko úmrtí ze všech různých příčin dohromady, včetně o 17 % nižšího rizika úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, o 8 % nižšího rizika úmrtí na rakovinu a také o 20 % nižšího rizika úmrtí na mrtvici ve srovnání s lidmi, kteří chilli papričky nikdy nebo jen zřídka jedí.

Studie publikovaná v časopise Journal of Diabetes v roce 2019 analyzovala stravovací návyky a souvislost s metabolickými onemocněními více než 200 milionů Číňanů. Na základě výsledků vytvořili mapu rozložení, která kromě jiných údajů naznačila, že lidé, kteří dávají přednost chilli papričkám, mají zřejmě nižší riziko vzniku cukrovky.

V červenci 2021 analyzovala Pekingská univerzita údaje od téměř 54 000 lidí ve věku 30–79 let v provincii Če-ťiang a zjistila, že mezi konzumenty alkoholu mají ti, kteří denně jedí kořeněná jídla, pouze o 2 % nižší riziko vzniku vysokého krevního tlaku než ti, kteří kořeněná jídla nikdy nejedí. Ale mezi těmi, kdo alkohol nepijí, mají ti, kdo denně jedí chilli papričky, o 28 % nižší riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Jinými slovy, pokud rádi jíte chilli papričky a pijete alkohol, výhody, které přináší konzumace chilli papriček, budou alkoholem vyváženy.

V roce 2015 Oxfordská univerzita, Harvardova univerzita a Čínská akademie lékařských věd publikovaly společně v časopise British Medical Journal osmiletou studii, v níž sledovaly téměř 500 000 Číňanů ve věku 30 až 79 let. Studie prokázala, že lidé, kteří denně jedli chilli papričky, měli nižší riziko předčasného úmrtí, a že pravidelná konzumace chilli papriček byla spojena zejména s nižším rizikem úmrtí na rakovinu, srdeční a respirační onemocnění.

Nutriční hodnota chilli papriček

Proč mají chilli papričky tolik zdraví prospěšných látek?

Chilli papričky jsou bohaté na živiny, jako například vitamin C. Vitamin C je antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály a posiluje funkce imunitního systému a syntézu kolagenu. Kromě toho papričky obsahují beta-karoten, prekurzor vitaminu A, který se na něj může v těle přeměnit a je nezbytný pro zdraví očí, kůže a sliznic a pro normální růst a vývoj organismu.

Chilli papričky jsou bohaté na kyselinu listovou, která je důležitá pro vývoj nervového systému plodu a syntézu červených krvinek.

Obsahují rovněž celou řadu minerálů, včetně draslíku, hořčíku, železa a zinku, které pomáhají udržovat normální fyziologické funkce, zdraví kostí a tvorbu červených krvinek.

Kromě toho jsou chilli papričky bohaté na vlákninu, která může zlepšit zdraví trávicího systému, udržuje normální funkci střev, zabraňuje zácpě a reguluje hladinu cukru v krvi.

Poslední a nejdůležitější věcí je kapsaicin. Kapsaicin v paprikách je látka, která paprikám dodává pálivost. Má také antioxidační a protizánětlivé účinky a má jisté přínosy pro kardiovaskulární zdraví a prevenci rakoviny.

Upozornění k užívání chilli papriček

Obecně platí, že většina lidí může konzumovat chilli papričky s mírou. Ale někteří lidé na ně mohou být alergičtí nebo se po jejich konzumaci mohou cítit nepříjemně. Zejména lidé se zdravotními problémy včetně refluxu, žaludečních vředů a gastritidy. Tito lidé by se měli konzumaci chilli papriček vyhnout.

Některým lidem mohou kořeněná jídla dráždit žaludeční sliznici. Nadměrná konzumace chilli papriček může způsobit nežádoucí střevní reakce. Například bolesti břicha, průjem a gastrointestinální potíže, proto je lepší jíst je s mírou. Také lidem s problémy dutiny ústní, jako jsou vředy v dutině ústní, stomatitida a alergie v dutině ústní, může konzumace chilli papriček způsobit další bolest. Proto je pro ně lepší je nejíst.

Samozřejmě by se jejich konzumaci měly vyhnout osoby alergické na chilli papričky. Mezi příznaky akutní alergie na papričky patří zarudnutí a otok kůže, dýchací potíže a svědění kůže.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.