ČTK

21. 12. 2023

Izraelská armáda tvrdí, že našla síť tunelů, které používalo administrativní i vojenské vedení teroristické organizace Hamás ve městě Gaza na severu stejnojmenného pásma, včetně politických i vojenských vůdců jako je Ismáíl Haníja, Jahjá Sinvár a Muhammad Díf. Informovala o tom dnes BBC s odvoláním na armádní prohlášení, podle kterého se tunely nacházejí v bezprostřední blízkosti obchodů, vládních budov, obytných domů a školy.

Izraelská armáda uvedla, že po týdnech bojů její jednotky převzaly v pásmu kontrolu nad “elitní čtvrtí” v největším městě Gaza. Síť tunelů, které armáda označuje jako “podzemní teroristické město”, se podle ní napojuje na “podzemní infrastrukturu v oblasti nemocnic Rantisí a Šífa”.

Izraelské ozbrojené síly sdílely videozáznamy vojáků, kteří zkoumají řadu tunelů, a satelitní snímky s vyznačenými údajnými vchody, ale žádné důkazy o jejich propojení s oběma nemocnicemi neposkytly.

Tunelové šachty byly podle armády propojeny s “rezidencemi a kancelářemi vysoce postavených představitelů” Hamásu a sloužily k řízení “operační činnosti” hnutí i k “chráněnému každodennímu pohybu centrem města Gazy”.

Armádní mluvčí Daniel Hagari ve středu uvedl, že armáda se přesunula do poslední zbývající bašty Hamásu ve městě Gaza.

Izraelská armáda dnes oznámila, že přišla o další tři příslušníky, čímž se počet vojáků zabitých od zahájení pozemní ofenzívy zvýšil na 137.

Armáda také podle BBC přiznala významnou chybu. Vyšetřování chybného zastřelení tří Izraelců držených jako rukojmí v Gaze izraelskými vojáky ukázalo, že pět dní před střelbou vojenský pátrací pes vybavený kamerou zachatil zvukový záznam jejich volání o pomoc v hebrejštině. Hagari uvedl, že nahrávka byla přezkoumána až poté, co byli rukojmí zabiti, když se snažili dát o sobě vědět izraelským silám. Incident vyvolal v Izraeli velký rozruch a zvýšil tlak na vládu, aby dosáhla nové dohody o klidu zbraní s Hamásem.

Hamás ale ve středu odmítl návrh Izraele na týdenní přestávku v bojích v Pásmu Gazy výměnou za propuštění asi 40 rukojmích včetně všech zbývajících žen a dětí, které zůstávají v zajetí této radikální skupiny.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) uvedl, že izraelská armáda ve středu nařídila na sociálních sítích “okamžitou evakuaci” oblasti “pokrývající asi 20 procent” města Chán Júnis. Podle OCHA v oblasti, která má být evakuována, žilo před začátkem izraelské ofenzivy před dvěma měsíci více než 111.000 lidí a nyní zde žije ve 32 táborech asi 141.000 Palestinců prchajících před boji.

Izrael slíbil zničit Hamás v odvetě za bezprecedentní útok, který islamistické hnutí provedlo na jeho území 7. října a při němž dle izraelských údajů zahynulo na 1200 lidí, většinou civilistů. Přibližně 250 lidí bylo rovněž odvlečeno jako rukojmí do Gazy, kde podle odhadů stále zůstává zhruba 130 zajatců.

Vláda Hamásu ve středu oznámila, že izraelské vojenské operace si od začátku války vyžádaly v Gaze 20 000 mrtvých, z toho nejméně 8 000 dětí a 6 200 žen.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.