ČTK

21. 12. 2023

Nová migrační a azylová pravidla, na nichž se ve středu shodla Evropská unie, jsou odsouzena k neúspěchu. Podle agentury MTI to dnes prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, který za jediný funkční model v Evropě označil striktní systém uplatňovaný jeho zemí. Nacionálně konzervativní lídr maďarské vlády také zopakoval, že odmítá uvolnění dalších 50 miliard eur (1,2 bilionu korun) pro Ukrajinu z rozpočtu EU, jak chtějí šéfové ostatních unijních zemí.

Státy EU a europoslanci se ve středu po letech vyjednávání shodli na pravidlech, která mají přinést efektivnější vyřizování azylových žádostí i návraty odmítnutých žadatelů stejně jako posílit odpovědnost všech zemí za zvládání migrace v unii. Maďarsko, jehož premiér prosazuje ostrou protimigrační rétoriku, dohodu nepodporuje, jejímu konečnému schválení však pouze hlas Orbánovy země nezabrání.

Dokud EU nestanoví, jako to udělalo Maďarsko, že ti, kteří chtějí vstoupit na území bloku, musejí podat žádost a počkat na její posouzení před hranicemi EU, tak jakýkoli balíček, který bude zaveden, neuspěje, řekl podle MTI Orbán na každoroční předvánoční tiskové konferenci.

Vyjádřil se také k tématu další finanční podpory pro Kyjev, kterou zablokoval minulý týden na jednání špiček zemí evropské sedmadvacítky v Bruselu. Ukrajina má v letech 2024 až 2027 dostat 17 miliard eur v nevratných grantech a 33 miliard ve formě úvěrů.

“Jsem přesvědčen, že dát Ukrajině 50 miliard eur z rozpočtu EU na pět let, je špatné rozhodnutí,” citovala Orbána agentura Reuters. Evropské země chtějí pokračovat v podpoře země devastované pokračující ruskou agresí, maďarský premiér považovaný za největšího unijního spojence ruského prezidenta Vladimira Putina však hovoří o podpoře z prostředků mimo rozpočet. Mimořádný summit, který se kvůli tomuto tématu sejde začátkem února, by měl podle Evropské komise schválit podporu s maďarským souhlasem či bez něj. Ve druhém případě by peníze šly z fondů mimo rozpočet, jak požaduje Orbán.

Maďarský lídr, který je dlouhodobě ve sporu s unijními institucemi kvůli omezování vlády práva v zemi, dnes opět kritizoval Brusel. Běžní Maďaři podle něho vnímají, že “bruselští byrokraté žijí v bublině”, nevidí “skutečný život” a každodenní problémy.

Podle Orbána, jehož stranu Fidesz v Bruselu reprezentuje 12 europoslanců, eurovolby pořádané příští rok v červnu mají mít za cíl “otevřít oči Bruselu, aby viděl realitu”.

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.