ČTK

21. 12. 2023

Miroslav Ševčík si převzal z datové schránky rozhodnutí o odvolání z funkce děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Odvolání se tak stává pravomocným. Ševčík o tom dnes ráno informoval ČTK. Proti odvolání se bude bránit soudní cestou.

O odvolání rozhodl minulý týden ve středu rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák. Rozhodnutí nabývá právní moci doručením Ševčíkovi, fakultu nyní povede statutární zástupkyně děkana. Volbu nového děkana vyhlásí Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE (NF VŠE) podle jednacího řádu senátu.

“Převzal jsem si rozhodnutí rektora VŠE Dvořáka o odvolání z funkce děkana NF VŠE. Text se mimo jiné opírá o lživé tvrzení, o existenci předchozího ‘vyjádření Akademického senátu NF VŠE’,” napsal dnes ráno ČTK Ševčík.

Rozhodnutí chtěl Dvořák Ševčíkovi předat osobně minulý týden ve středu dopoledne, ten ho ale podle rektora odmítl převzít. Ševčík řekl, že neodmítl odvolání převzít, jen rektora požádal, aby postupoval standardní cestou a zaslal mu ho poštou nebo datovou schránkou. Rozhodnutí o odvolání bylo podle Kateřiny Macháčkové z tiskového oddělení rektorátu univerzity zasláno datovou schránkou minulou středu.

Podle vysokoškolského zákona může rektor univerzity odvolat děkana z vlastního podnětu po vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem celouniverzitního akademického senátu v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

Akademický senát NF VŠE se na konci října shodl na tom, že nemůže podat vyjádření k podnětu rektora školy k odvolání děkana fakulty Miroslava Ševčíka. Akademický senát celé vysoké školy s návrhem na odvolání Ševčíka souhlasil už v červnu. Podle rektora Dvořáka je to, zda takové vyjádření akademického senátu fakulty stačí, na právním výkladu.

Podle Ševčíka jde o politické rozhodnutí, které poškozuje univerzitu daleko více než jeho hodnocení premiéra vlády. Ševčík označil premiéra Petra Fialu (ODS) za hňupa a eurokomisařku Věru Jourovou za Joudovou. Podle rektora to není svobodně vyjádřený názor, jak říká Ševčík, ale nepřijatelné znevažování veřejně činné osoby.

Ševčík v úterý ČTK potvrdil, že se bude proti odvolání bránit soudní cestou. Doplnil, že má předpřipravený právní postup, kterým se chce proti odvolání bránit. Volbu nového děkana vyhlásí Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE podle jednacího řádu senátu. Ševčík se ve volbách neplánuje přihlásit jako uchazeč o post děkana. Uvedl, že nechce škodit Národohospodářské fakultě a teď kandidovat nebude, ale bude se soudit.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.