ČTK

27. 12. 2023

Na některých britských silnicích by se mohly do roku 2026 objevit samořízené automobily, pokud se do konce nadcházejícího roku podaří schválit potřebnou legislativu. Rozhlasové stanici BBC to dnes řekl britský ministr dopravy Mark Harper.

Provoz automobilů s plně samořídicí technologií není v současné době v Británii povolen. Britský parlament však nyní projednává vládní legislativu o automatizovaných vozidlech (AV), a pokud vše půjde dobře, do konce roku 2024 by pro ně měl být podle Harpera zaveden právní rámec.

“Pravděpodobně už v roce 2026 se lidé začnou občas setkávat s těmito vozy, které budou mít plně samořídicí schopnosti,” řekl Harper v rozhlasovém pořadu společnosti BBC. Zdůraznil nicméně, že tato technologie bude zaváděna “postupně” a bude záležet na každém jednotlivci, zda ji bude chtít používat.

Kritici technologie, která už se zkouší ve Spojených státech, tvrdí, že tato vozidla mohou způsobit vážné dopravní nehody. Po jedné takové nehodě, která se stala v říjnu v Kalifornii, nařídili tamní regulátoři automobilce General Motors, aby ze státních silnic stáhla svůj samořízený model Cruise, připomněla agentura Reuters.

V podzimním průzkumu organizace YouGov daly najevo větší či menší obavy ze samořízených vozů zhruba tři čtvrtiny Američanů, kteří většinou uvedli, že by se při jízdě v automobilu bez řidiče necítili bezpečně.

Ministr Harper ovšem říká, že tato technologie má naopak potenciál bezpečnost silničního provozu zlepšit.

“Všechno, co jsem kolem automatizovaných vozidel a samořídicích technologií dosud viděl, se velmi soustředí na to, aby se zajistila hlavně bezpečnost lidí,” řekl ministr.

Británie na základě legislativy navržené v listopadu plánuje, že za případné dopravní nehody budou právně odpovědní výrobci samořízených vozů, nikoliv jejich majitelé. Britská vláda také tvrdí, že zákon bude maximálně chránit uživatele těchto strojů a podporovat bezpečnost v odvětví.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.