ČTK

28. 12. 2023

Povodňový stav mělo v Česku dnes ráno 40 míst, nejvyšší stupeň ohrožení zůstával na čtyřech místech na Labi a vystoupala na něj kvůli upouštění vody z lipenské přehrady také Vltava v Českém Krumlově. Nižší povodňový stupeň pohotovosti hlásilo v 08:00 devět míst. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha meteorologů před rozvodněním toků platí v oblastech kolem Labe, řeky Moravy a také kolem dolních toků Vltavy a Ohře. “Během včerejška (středy) a v noci na dnešek vykazovala většina toků poklesy. Na dolním Labi ještě hladina velmi mírně stoupá nebo je setrvalá,” uvedl ráno ČHMÚ.

Na třetím povodňovém stupni ohrožení bylo Labe ráno v Děčíně, Ústí nad Labem, Litoměřicích a Kostelci nad Labem na Mělnicku. V Němčicích na Pardubicku hladina Labe ze třetího na druhý stupeň klesla kolem 03:00. Vltava v Českém Krumlově na stupeň ohrožení vystoupala v době mezi půlnocí a 03:00 a vrátila se na něj po 05:30.

Povodňovou pohotovost hlásily ráno vedle Němčic také Labe v Mělníku, Vltava ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, Ohře v Lounech, řeka Bílina v Trmicích na Ústecku, Sázava v Kácově na Kutnohorsku a Nespekách na Benešovsku, Chrudimka na vodočtu Padrty na Chrudimsku a řeka Morava v olomouckých Nových Sadech. Na dalších 26 místech byl nejnižší povodňový stupeň bdělosti.

Hladiny toků se začaly zvedat před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. Od úterý už na většině toků, které dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, hladiny stagnovaly, anebo mírně klesaly. Vzestup hladiny se na Labi v Ústeckém kraji očekává kvůli dotékání vody z povodí.

Voda z rozvodněných toků se někde dostala do budov, další objekty jejich majitelé preventivně vyklidili. Komplikace voda způsobovala v dopravě, zaplavila některé silnice nebo podjezdy. Počet takzvaných technických zásahů hasičů se například v úterý zvýšil na několikanásobek obvyklého množství.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.