ČTK

4. 1. 2024

Ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) překvapilo vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) ohledně debaty o přijetí eura. Ministr upozornil, že vládní prohlášení explicitně avizuje snahu o naplnění takzvaných maastrichtských kritérií pro zavedení společné evropské měny. Fiala po středečním jednání vlády řekl, že se kabinet v programovém prohlášení nedomluvil na tom, že by se v současném volebním období zabýval přijetím eura. Česko podle něj v současnosti ani neplní potřebná kritéria.

Ke konkrétním krokům vedoucím ke splnění závazku přijetí eura v novoročním projevu vyzval prezident Petr Pavel. Koalici ale téma rozděluje, proti je zejména ODS.

“Já jsem byl trošku překvapen tím, co řekl pan premiér. Mám pocit, že mluvil o něčem jiném. Říká, že v programovém prohlášení není nic o euru nebo že vláda se dohodla, že o euru nebudeme rozhodovat. Ale ve vládním prohlášení stojí explicitně napsáno, že budeme usilovat o co nejrychlejší naplnění maastrichtských kritérií,” poznamenal dnes Dvořák.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

Hospodářské noviny loni v listopadu informovaly o tom, že se ministerstva přou o to, zda by vláda měla začít dělat kroky k přijetí eura. Zpráva ministerstva financí a České národní banky konstatovala, že Česko bude zřejmě letos plnit některá z kritérií, dokument ale zároveň doporučoval nedělat v tomto směru žádné kroky, což kritizovali ministři za hnutí STAN.

“Zpráva na 30 nebo více stránkách konstatuje, že v roce 2024 nebo nejpozději v roce 2025 bude Česko víceméně velmi pravděpodobně připraveno splnit tři ze čtyř kritérií,” řekl Dvořák. Dávalo by podle něj smysl tím pádem odstartovat debatu o tom, kdy Česko vstoupí do systému ERM II. Očekává k tématu i jednání koaličních špiček ve formátu K5, které se dosud neuskutečnilo. Také to považuje ministr za překvapivé, neboť materiál ministerstva financí vyvolal zásadní připomínky, které nejsou vypořádány. Celou záležitost ale nepovažuje Dvořák za neřešitelný konflikt.

Premiér ve středu řekl, že se debatě o zavedení eura nebrání, musí ale být založena na tom, co je pro české občany výhodné. Kabinet se podle něj snaží pomáhat firmám, pro které je zůstávání mimo eurozónu nevýhodné. Jako příklad zmínil to, že od letošního roku mohou podniky za splnění určitých podmínek vést účetnictví, vyplácet mzdy a odvádět daně v cizí měně, což bude ve většině případů euro.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.