Ša Jü Ču, 72-letá Tchajwanka, je příkladem typických rysů tradiční východní ženy – zbožnosti a shovívavosti.
Po celá desetiletí svého manželství před šedesátkou se Ša projevovala jako pilná a nesmlouvavá. Přesto se uprostřed noci schovávala pod peřinou a tajně ronila slzy. Potlačované zármutky ji nutily projevovat smutek nad nespravedlností života.
Ša vždycky toužila mít děti, přesto ji potkalo neštěstí v podobě sedmi potratů. Teprve po posledním potratu, který způsobil značné krvácení, jí musela být chirurgicky odstraněna děloha, což její tělo značně oslabilo. Přesto se nadále starala o svou tchyni upoutanou na lůžko. Tváří v tvář neustálým požadavkům a kritice ze strany své tchyně poslušně vyhověla v souladu s manželovým nezlomným přesvědčením, že „slova rodičů jsou posvátná usnesení, která se mají dodržovat“.
„Podstoupila jsem sedm nebo osm operací. Před každým zákrokem jsem se často přistihla, že si říkám: ,Bože, vezmi mě pryč, už nechci žít‘, ale vždycky jsem se po něm probudila. Trpěla jsem těžkými depresemi a často jsem se dostala do bodu, kdy jsem uvažovala o sebevraždě,“ prozradila Ša v nedávném rozhovoru pro Epoch Times.
Vzácná diagnóza rakoviny – 2 až 3 roky života
Když bylo Ša šedesát let, zažila neobvyklou epizodu bolesti břicha. Jelikož předtím prodělala řadu operací, nebyly jí břišní potíže cizí. Zpočátku se domnívala, že je to způsobeno břišními srůsty. Bolesti se však stupňovaly a přiměly ji k návštěvě nemocnice. Lékaři měli podezření na zánět pobřišnice a provedli operaci, aby zjistili, že Ša má velmi vzácný typ rakoviny – peritoneální karcinomatózu.
Peritoneální karcinomatóza se šíří v břišní dutině vylučováním mucinu (složky hlenu). Většina jedinců pociťuje příznaky pouze tehdy, když je jejich břicho naplněno mucinem, což je stav označovaný jako „rosolovité břicho“.
Peritoneální karcinomatóza se nešíří krevním řečištěm ani lymfatickým systémem jako jiné druhy rakoviny. Může se však šířit po povrchu různých břišních a pánevních orgánů, což představuje problém při léčbě.
Tento typ rakoviny je velmi vzácný, ročně postihuje pouze asi dva jedince z milionu.
Mnoho lékařů paní Ša řeklo, že její nemoc je téměř neléčitelná a že jí zbývají nanejvýš dva nebo tři roky života. Jeden chirurgický specialista jí dokonce řekl: „Jezte a pijte, co můžete, a vyčkejte doma, až nadejde váš čas.“
S vědomím, že její dny jsou sečteny, se Ša tajně připravovala na svůj pohřeb. Dokonce si koupila pohřební šaty a nechala si udělat pohřební portrét.
Nedlouho poté jí její bratr vyprávěl o sousedovi, který měl zvláštní onemocnění s nevysvětlitelnou svalovou atrofií dolních končetin, které se zlepšilo po praktikování Falun Gongu. Bratr jí tedy navrhl, aby to zkusila.
Záblesk naděje
Ša se chytila posledního záblesku naděje a přihlásila se do kurzu Falun Gongu.
Když poprvé četla základní knihu Falun Gongu „Zhuan Falun“, zjistila, že obsah je velmi srozumitelný. Popsala jej slovy: „Kniha vypráví příběh, odhaluje životní pravdy, vysvětluje, jak funguje vesmír, a zkoumá, proč lidé podstupují na tomto světě tolik utrpení. Čím více jsem četla, tím více jsem si to začala užívat.“
Krátce po dokončení „Zhuan Falunu“ se nepříjemný uzel, který Ša tížil na hrudi, rozplynul. Pocítila svěžest a lehkost. „Už nemám zášť vůči nespravedlnosti života. Tato kniha rozvázala uzly v mém srdci,“ pověděla.
Po absolvování studijního kurzu Falun Gongu začala cvičit na nedalekém cvičebním místě Falun Gongu. Během cvičení cítila, jak jí v rukou proudí silná energie, a její tělo se cítilo uvolněně. Tato zkušenost se jí náramně zalíbila.
Ša neúnavně četla knihy týkající se Falun Gongu, včetně „Zhuan Falunu“. Svěřila se: „Často čtu dlouho do noci, protože mě to baví. Nejenže se necítím unavená, ale čím více čtu, tím jasnější oči mám. Je to docela zázrak, vzhledem k tomu, že jsem podstoupila operaci odchlípení sítnice a po operaci jsem více než deset let trpěla rozmazaným viděním a únavou očí,“ svěřila se.
Před Falun Gongem dlouho trpěla poruchami spánku. Dokonce i po tchýnině odchodu se jí o ní stále zdálo, což vedlo ke značnému stresu. Navíc často zažívala noční děsy a zjistila, že není schopna vůbec pohnout tělem. Přetrvávající muka jí přinášely nesmírné úzkosti, ale zdálo se, že neexistuje žádný způsob, jak je zmírnit.
„Pozoruhodné je, že po přečtení ,Zhuan Falunu‘ se veškerý stres v mém srdci rozplynul a já začala klidně spát. Nyní se každý den probouzím brzy ráno, překypuji radostí a nevysvětlitelným pocitem štěstí,“ svěřila se.
Asi týden poté, co se připojila k ranním skupinovým cvičením Falun Gongu, se jí začala zlepšovat chuť k jídlu a mohla sníst půl misky rýže. Předtím, po operaci, měla jen malou chuť k jídlu a dokázala sníst jen minimum. Kromě toho také pociťovala těžkost v žaludku, což vedlo k pesimistickému a depresivnímu duševnímu stavu.
„Po zhruba měsíčním cvičení jsem byla opět schopna normálně jíst, moje síla se vrátila na obvyklou úroveň a mé tělo se cítilo lehké a omlazené.“ Od té doby uplynulo již 12 let.
Falun Gong praktikuje každý den a při všech svých činech zvažuje, zda jsou v souladu s principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Tato všímavost se vztahuje i na její projev, kdy dbá na to, aby neškodila druhým. „Je mi už 72 let, a přesto jsem velmi zdravá. Lidé často poznamenávají, že ve srovnání se svými vrstevníky vypadám mnohem mladší,“ sdělila.
V minulosti se Ša cítila ukřivděná, když jí ostatní ublížili nebo ji nepochopili, a snažila se udržet si klid. Nyní už v ní takové okolnosti emoce nevyvolávají. Místo toho často reaguje zdvořile a nabídne druhé straně vysvětlení, a je zcela v pořádku, pokud není přijato.
Ša uvedla, že její manžel má laskavé srdce, ale je vznětlivý a má tendenci ve vzteku zvyšovat hlas. Před zahájením praxe to snášela, ale zanechávalo to v ní pocit rozrušení. Od té doby, co začala praktikovat, když se její manžel rozčílí, reaguje trpělivým přístupem a projevuje o něj opravdový zájem, což často vede k vyřešení konfliktů. „Rozhodla jsem se vidět jeho pozitivní vlastnosti a chápu, že jeho úmysly jsou dobré, navzdory jeho obtížnému chování,“ vysvětlila.
Vyjádřila se: „Pochopila jsem, že když se budu řídit zásadami pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, vše půjde hladce a život se změní. Velmi mi to prospělo a můj život se stal klidnějším a spokojenějším. Proto jsem si udržela vynikající zdraví.“
Falun Gong: Kultivace ctnosti a zlepšení fyzické pohody
Falun Gong, známý také pod názvem Falun Dafa, je kultivační cvičení mysli a těla, které v Číně v roce 1992 představil mistr Li Hongzhi. Falun Gong se řídí zásadami pravdivosti, soucitu a snášenlivosti a podporuje praktikující v tom, aby kultivovali svůj morální charakter, pozvedli svou duchovní podstatu a nakonec dosáhli cíle návratu ke svému pravému já. Praxe se skládá z pěti souborů cvičení, které zahrnují meditaci a jsou navrženy tak, aby byly jednoduché a snadno naučitelné. Značný počet praktikujících Falun Gongu uvedl, že díky praxi zažívají zlepšení emoční pohody, zlepšení fyzického zdraví a vyřešení různých chronických onemocnění.
Margaret Treyová, autorka a poradenská psycholožka z Flindersovy univerzity v Austrálii, provedla online dotazníkový průzkum, kterého se zúčastnilo 360 praktikujících Falun Gongu po celém světě (kromě Číny). Tito praktikující byli požádáni, aby k vyplnění dotazníků přizvali své nepraktikující přátele a rodinu, kteří sloužili jako kontrolní skupina. Průzkum ukázal, že praktikující Falun Gongu jsou optimističtější ohledně svého zdravotního stavu. Pokud jde o duševní zdraví, více než 80 procent praktikujících uvedlo, že se většinu času cítí klidní a plní energie, zatímco podobné pocity uvedlo pouze 44 procent nepraktikujících.
Studie prezentovaná na výročním zasedání Americké společnosti pro klinickou onkologii v roce 2016 ukázala, že praktikování Falun Gongu může významně prodloužit přežití pacientů s rakovinou v terminálním stadiu a zmírnit jejich příznaky.
Výzkumníci ze Švýcarska, Velké Británie, Spojených států a Tchaj-wanu sledovali 152 pacientů v terminálním stádiu rakoviny v Číně, kteří praktikovali Falun Gong. Mezi primární typy rakoviny patřily rakovina plic, jater, žaludku, leukémie, jícnu, gynekologická rakovina, slinivky břišní, žlučových cest a tlustého střeva.
Studie ukázala, že k datu zprávy bylo 149 pacientů stále naživu a v dobrém zdravotním stavu. Ve srovnání s předpokládanou dobou přežití 5,1±2,7 měsíce se skutečná doba přežití významně prodloužila na 56,0±60,1 měsíce, přičemž medián doby zlepšení příznaků činil 1,3±1,7 měsíce. Z nich 147 případů (96,7 procent) hlásilo úplné uzdravení příznaků, přičemž v 60 případech to potvrdili ošetřující lékaři. Medián doby úplného uzdravení příznaků byl 3,6±3,3 měsíce a medián doby přežití bez příznaků byl 52,7±61,1 měsíce. Praktikování Falun Gongu navíc vedlo k výraznému zlepšení kvality života pacientů.
V roce 2020 byla v mezinárodním časopise Health Behavior and Policy Review (v překladu Kontrola zdravotního chování a zásad) publikována studie, které se zúčastnilo více než tisíc tchajwanských praktikujících Falun Gongu. Studie využívala k hodnocení účastníků široce používaný dotazník MOS 36-Item Short Form Health Survey (SF-36) (stručný preklad: Krátká forma zdravotního průzkumu). Výsledky ukázaly, že v osmi ukazatelích včetně „fyzického zdraví“ a „duševního zdraví“ dosáhli praktikující Falun Gongu v šesti z osmi ukazatelů výrazně vyššího skóre než běžná populace, s výjimkou „fyzického fungování“ a „sociálního fungování“. Praktikující Falun Gongu ve věku 65 let a více navíc vykazovali výrazně vyšší skóre ve všech osmi ukazatelích fyzického a duševního zdraví ve srovnání s běžnou populací.
Studie také zjistila, že ve srovnání s obecnými normami na Tchaj-wanu došlo po praktikování Falun Gongu ke zlepšení nebo uzdravení u 70 až 89 procent osob s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, plicní onemocnění a vysoký krevní tlak.
Než Komunistická strana Číny v roce 1999 zahájila pronásledování Falun Gongu, provedla v květnu 1998 generální správa sportu Číny náhodný průzkum, kterého se zúčastnilo 12 553 praktikujících Falun Gongu. Průzkum ukázal, že po několikaměsíčním až několikaletém cvičení došlo u těchto praktikujících k výraznému zlepšení jejich fyzického stavu, což vedlo k celkové míře uzdravení až 97,9 procent.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.