Vance Voetberg

5. 1. 2024

Císařský řez, jeden z nejpozoruhodnějších úspěchů moderní medicíny, je stále častěji předmětem zkoumání. Vzhledem k tomu, že tímto způsobem přichází na svět například jen v USA více než 30 % dětí, mnozí lékaři bijí na poplach před normalizací tohoto zákroku, který podle výzkumů může zvyšovat riziko poporodních infekcí a úmrtí matky.

Kromě toho vyšetřovací zpráva z roku 2021 zveřejněná v časopise JAMA Network Open zjistila, že používání císařského řezu mohou ovlivnit finanční pobídky.

Ohrožují matky zbytečné císařské řezy?

Dr. Nathan Riley, certifikovaný porodník a gynekolog, řekl deníku The Epoch Times, že jen velmi málo porodů je urgentních a vyžadují císařský řez. Protože mnoha lékařům není příjemné zvládat složité vaginální porody, jako je například porod koncem pánevním, často se doporučuje císařský řez, aby se předešlo možným rizikům, dodal.

Podle American College of Obstetricians and Gynecologists má však císařský řez ve srovnání s vaginálním porodem vyšší míru úmrtnosti matek a závažných komplikací.

Kanadská studie, která analyzovala více než 2,3 milionu porodů od dubna 1991 do března 2005, zjistila, že u plánovaných císařských řezů se vyskytuje více problémů, jako jsou infekce, krvácení, hysterektomie, delší pobyt v nemocnici a dokonce srdeční zástava, než u plánovaných vaginálních porodů.

American College of Obstetricians and Gynecologists doporučuje poskytovatelům pečlivě zvážit rizika císařského řezu a zabránit jeho nadužívání. Nedoporučují se zejména primární císařské řezy, tedy první císařské řezy u ženy, protože každý z nich zvyšuje pravděpodobnost problémů s placentou v dalších těhotenstvích.

„K abnormalitám placenty, jako je placenta previa a placenta accreta, dochází, když placenta roste na nesprávném místě dělohy,“ řekl dr. Riley. „Pokaždé, když lékař provede řez císařským řezem, je větší pravděpodobnost, že se placenta přichytí k jizvě po řezu.“ To představuje významné riziko pro matku i dítě, poznamenal.

Mezi lety 1999 a 2019 se počet císařských řezů v celé zemi zvýšil z 22 % na více než 32 %. Mateřská úmrtnost se ve stejném období zdvojnásobila. Tento souběžný trend zdůrazňuje potřebu diferencované diskuse o rizicích a přínosech císařského řezu.

Za jizvami

I když císařský řez může být v případě komplikací pro matku i dítě záchranným zákrokem, tato chirurgická metoda porodu s sebou přináší také řadu potenciálních vedlejších účinků – tedy pravděpodobnosti trvalého zjizvení kůže a dělohy v důsledku řezů provedených během zákroku.

Problémy s kojením

Výzkum ukázal, že císařský řez může zpozdit nástup zralé tvorby mléka, neboli dobu, kdy se matce začne tvořit mateřské mléko.

Komplikace při kojení nejsou obvykle dlouhodobé. Ve vzácných případech však může dojít k trvalému neurologickému poškození, které může zcela zastavit tvorbu mléka.

Dr. Michele Sayballová, licencovaná naturopatická lékařka a porodní asistentka, se podělila o příběh jedné ženy.

Pacientka se rozhodla pro císařský řez při svém prvním porodu ve 38. týdnu těhotenství, protože ho považovala za nízkorizikový. „Operace byla úspěšná v tom smyslu, že dítě i matka byly zdravé,“  řekl dr. Sayball deníku The Epoch Times. Vedlejší účinky anestezie však matce zabránily v tvorbě mateřského mléka pro novorozence.

Žena, rozrušená z bagatelizovaných rizik, se později rozhodla pro přirozený vaginální porod a tyto děti úspěšně kojila, uvedl doktor Sayball.

Bolest

Dr. Courtney Kahlaová, chiropraktička specializující se na poporodní péči, řekla deníku The Epoch Times, že pacientky po císařském řezu často bojují s pooperačními bolestmi. „Jedna pacientka uvedla, že po císařském řezu seděla několik dní v nesnesitelných bolestech nervů, že bolest byla horší než porodní kontrakce a zotavování po císařském řezu bylo to nejtěžší, co kdy zažila.“

Lékaři podávají epidurální nebo spinální anestezii, aby znecitlivěli tělo matky a mohli provést císařský řez. Anestezie může způsobit přetrvávající bolest v místě operace nebo vpichu, dodala dr. Kahlaová. Mohou se také objevit silné bolesti hlavy v oblasti páteře v důsledku úniku tekutiny.

Další zdravotní problémy

Ve vzácných případech bylo hlášeno poškození nervů, infekce nebo problémy s dýcháním způsobené anestetikem, které se šíří po páteři.

Pokud je jehla zavedena příliš hluboko nebo pod špatným úhlem, může dojít k poškození míchy.

V některých případech se může kolem míchy vytvořit hematom, tedy shromáždění krve, pokud je při zákroku náhodně propíchnuta céva. To může vyvolat tlak na nervy a potenciálně způsobit jejich poškození.

Alergická reakce na anestetika může způsobit příznaky, které napodobují poškození nervů, jako je necitlivost, brnění nebo slabost.

K infekci může dojít, pokud není kůže v místě zavedení jehly před zákrokem řádně očištěna a vydezinfikována. Zavlečení bakterií z povrchu kůže do subarachnoidálního prostoru, kde cirkuluje mozkomíšní mok, může vést k infekci. Pacienti s oslabeným imunitním systémem, například pacienti s určitými onemocněními nebo užívající imunosupresivní léky, mohou být náchylnější k infekcím.

Proč roste počet císařských řezů?

Nárůst počtu císařských řezů způsobuje více faktorů.

Za prvé, podle dr. Rileyho vedl pokles celkového metabolického zdraví v Americe k většímu počtu rizikových těhotenství a porodů vyžadujících císařský řez. Ženy s onemocněním, jako je těhotenská cukrovka a vysoký krevní tlak, mají mnohem vyšší počet porodů císařským řezem.

Dalším důvodem je podle dr. Rileyho nedostatečné lékařské vzdělání v oblasti vedení složitých vaginálních porodů. Pokud nejsou děti optimálně umístěny, mnozí lékaři volí císařský řez jako známější postup. „Kdykoli se my lidé snažíme bojovat s přírodou, obvykle to nedopadne dobře,“ dodal.

Císařské řezy v USA přinášejí vyšší zisky

Spojené státy jsou jednou z nejdražších zemí, kde je porod císařským řezem až pětkrát dražší než vaginální porod.

Zpráva z roku 2021 zjistila „šokující souvislost“ mezi zisky nemocnic z císařských řezů a jejich počtem. Autoři zprávy rovněž zjistili vyšší náklady v nemocnicích s větším počtem císařských řezů.

Studie odhalila, že v systémech zdravotní péče, kde jsou příjmy lékařů vázány na objem provedených zákroků (například když lékaři vystavují faktury přímo plátcům na základě poplatků nebo když je plat jednotlivého lékaře ovlivněn příjmy z těchto poplatků prostřednictvím bonusů), existuje pravděpodobnost, že finanční pobídky mohou ovlivnit chování lékařů.

Jak studie uvádí, „více císařských řezů by přineslo větší výplatu“.

Zjištění poukazují na finanční pobídky jako na možnou příčinu vysokého počtu císařských řezů v zemi. Výzkumníci doporučují prozkoumat pobídky pro ziskové nemocnice, aby se podpořilo jejich vhodné využívání.

Výzkum z roku 2017 také ukazuje, že ziskové nemocnice provádějí více císařských řezů než neziskové. Protože se zdá, že finanční motivace hraje roli, je třeba se blíže podívat na motivační struktury nemocnic, aby se ženám dostalo optimální a individualizované péče, uzavřeli autoři.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.