Reinhard Werner

9. 1. 2024

Protesty německých farmářů vzbudily pozornost daleko za hranicemi země. Generální ředitel společnosti X Elon Musk obviňuje zavedená média, že toto téma záměrně vylučují ze svého zpravodajství.

Celonárodní týden akcí v rámci protestů zemědělců, který začal v Německu v pondělí 8. ledna, přitahuje pozornost i za hranicemi země. Tento vývoj se setkal s velkým zájmem zejména v zemích, které samy v posledních měsících zažily rozsáhlé protesty zemědělců. Protest však nezůstal bez povšimnutí ani u generálního ředitele společnosti X Elona Muska.

Publicistka spojená s BBB: „Píší se dějiny“

V Nizozemsku vyjádřila svůj obdiv k akci publicistka Eva Vlaardingerbroeková, která si již získala veřejné uznání v souvislosti s protesty tamních farmářů.

Na platformě X hovoří o „povstání normálních, tvrdě pracujících Němců, kteří už toho mají dost a právem požadují změnu“.

Zveřejňuje také záběry z blokády dálnice A2 – a dodává, že se tam „píší dějiny“.

Podpora přichází také z Francie. Patricia Chagnon-Clevers, poslankyně Evropského parlamentu za Národní shromáždění, vyjádřila na platformě X podporu protestům zemědělců.

Musk: Chtějí redaktoři v USA omezit zveřejňování tématu na minimum?

Vzhledem k velké pozornosti, kterou protesty německých zemědělců vzbudily v komunitě X, nemohlo toto téma uniknout pozornosti samotného generálního ředitele platformy, Elona Muska. Ten byl zklamán, že se o tématu neobjevila žádná zmínka v předních amerických médiích. Vyslovil domněnku, že by se mohlo jednat o redakční příkaz v hlavních zpravodajských formátech.

Protesty v Německu se zatím nestaly tématem zpravodajství CNN ani Fox News. V pondělí však o nich vyšel delší článek v ABC News. O akcích se zmínila také evropská verze agentury „Bloomberg“.

Média jako Guardian pěstují narativ o „infiltraci pravice“

V souvislosti s protesty zdůraznila tradiční evropská média, jako například Guardian, obavy z údajné hrozby „infiltrace“ krajně pravicových nebo násilných skupin.

Za zmínku stojí, že k účasti na shromážděních vyzvali kromě AfD také „Svobodní Sasové“ a otevřeně neo-nacionálně socialistická „III. Weg“. V této souvislosti však bylo rovněž oznámeno, že se předseda svazu zemědělců Joachim Rukwied od těchto skupin distancoval.

Své k tomu řekl i spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení). Varoval před tím, aby se protestů zemědělců neujaly extremistické skupiny, které šíří „fantazie o převratu“ a vystavují „otevřeně nacionalistické symboly“.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.