ČTK

10. 1. 2024

O posílení česko-indické spolupráce, například při rozvoji jaderné energetiky, jednal dnes v Indii premiér Petr Fiala se svým indickým protějškem Naréndrou Módím. Předseda vlády to řekl českým novinářům po schůzce v západoindickém Gándhínagaru. Podle Fialy projevil Módí zájem spolupracovat s ČR na rozvoji malých modulárních reaktorů. Státníci se také dohodli na strategickém partnerství v oblasti inovací.

Toto partnerství vytváří rámec pro spolupráci škol, výzkumných ústavů a podniků z Česka a z Indie. Zahrnuje oblasti od medicíny přes umělou inteligenci po kybernetiku, uvedl Fiala.

Český premiér rovněž požádal indického ministerského předsedu o podporu pro získání dalších indických lvů pro pražskou zoo.

Fiala na úvod dnešního programu návštěvy v Indii vystoupil na na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Global Summit ve státě Gudžarát. Uvedl, že Česká republika musí v důsledku války na Ukrajině hledat spolehlivé demokratické partnery ve světě a Indie hraje v tomto ohledu klíčovou roli.

Česko je jednou z partnerských zemí letošního desátého ročníku ekonomického fóra, které stát Gudžarát pořádá každé dva roky, s výjimkou období pandemie covidu-19. Na akci se podle jejích webových stránek letos přihlásilo více než 45 000 delegátů a přes 48 000 firem.

Kromě českého premiéra na summitu Vibrant Gujarat vystoupili také indický premiér Módí, prezident Východního Timoru a nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos-Horta či prezidenti Spojených arabských emirátů a Mosambiku.

Fórum se koná v komplexu Mahátma Mandir v Gándhínagaru. Město, které je správním centrem státu Gudžarát, je pojmenované po zakladateli samostatného indického státu a rodákovi z Gudžarátu Mahátmovi Gándhím.

Český premiér uctil jeho památku v Sábarmatí Ášramu, kde Gándhí strávil 13 let svého života a odkud se v roce 1930 se svými stoupenci vydal na známý solný pochod na protest proti britskému monopolu na výrobu soli. Fiala v poutním místě Sábarmatí Ášram, které se nachází v největším gudžarátském městě Ahmadábádu, usedl i za kolovrátek, který se stal symbolem indického boje za nezávislost na koloniální mocnosti Británii. Aby dosáhl nezávislosti Indie na dovozu britských průmyslových výrobků, zasazoval se Gándhí o oživení starých řemeslných tradic.

V současné době je Indie po Číně a Japonsku třetí největší ekonomikou v Asii a patří k nejdůležitějším asijským obchodním partnerům ČR. Hodnota vzájemného obchodu ČR a Indie v posledních letech stoupá. Z České republiky se loni do Indie vyvezlo zboží za 25,2 miliardy korun, opačným směrem plynulo zboží za 48,9 miliardy korun, vyplývá z informací ministerstva průmyslu a obchodu.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.