ČTK

13. 1. 2024

Čínská vláda označila dnešní volby na Tchaj-wanu za ukázku toho, že tam vládní strana nemá většinu, a zopakovala, že sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné. Spojené státy v souladu se svou dosavadní linií uvedly, že nepodporují nezávislost Tchaj-wanu. Podobně Rusko se omezilo na konstatování, že dál uznává politiku jedné Číny. Evropská unie poblahopřála všem voličům, kteří se demokratických voleb zúčastnili, aniž jmenovala jejich zatím neoficiálního vítěze.

Prezidentské volby na Tchaj-wanu dnes vyhrál vládní kandidát a současný tchajwanský viceprezident William Laj. Jeho Demokratická pokroková strana (DPP) ale v parlamentních volbách přišla o dosavadní většinu v jednokomorovém parlamentu.

Čínský vládní úřad pro záležitosti Tchaj-wanu konstatoval, že výsledky voleb na ostrově nemohou zastavit trend směřující ke sjednocení Číny. Tchaj-wan funguje de facto nezávisle od roku 1949, ale Čína jej stále považuje za své území. Čínský vládní úřad dnes také uvedl, že čtyřicetiprocentní mandát, který Laj v prezidentských volbách získal, a výsledek jeho strany v parlamentních volbách ukazují, že nezastupují většinu veřejnosti na ostrově.

Americký prezident Joe Biden podle Reuters k volbám na Tchaj-wanu řekl, že Washington nepodporuje nezávislost Tchaj-wanu. Spojené státy, stejně jako drtivá většina světa, neuznávají Tchaj-wan jako samostatný stát, ale podobně jako některé země, včetně Česka, s ním udržují neoficiální vztahy. Spojené státy jsou také hlavním dodavatelem zbraní na Tchaj-wan.

I Moskva se vyjádřila v souladu se svou dosavadní linií. “Postoj Ruska k Tchaj-wanu je dobře známý, konzistentní a neměnný,” uvedla k výsledkům voleb mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. “Rusko uznává jen jednu Čínu.. a je proti nezávislosti Tchaj-wanu v jakékoli podobě,” dodala.

Šéfka japonské diplomacie Jóko Kamikawaová budoucímu prezidentovi Tchaj-wanu poblahopřála a vyjádřila naději, že záležitosti kolem jeho země se budou řešit dialogem, což udrží mír a stabilitu v regionu. “Pro Japonsko je Tchaj-wan mimořádně důležitým partnerem a důležitým přítelem, s nímž sdílíme základní hodnoty a těšíme se z úzkých ekonomických i mezilidských vztahů,” uvedla Kamikawaová.

Evropská unie v prohlášení k volbám na Tchaj-wanu zdůraznila také nutnost míru a stability v oblasti Tchajwanského průlivu a vyjádřila obavy z rostoucího napětí v oblasti. Vyzdvihla, že Tchaj-wan a EU sdílejí zásady demokracie a vlády práva. K výsledku voleb Tchaj-wanu popřáli i někteří čeští politici.

Čeští politici blahopřáli Tchaj-wanu k volbě prezidenta, zmiňují další spolupráci

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i další vládní politici pogratulovali Tchaj-wanu k výsledku prezidentských voleb, v nichž zvítězil současný viceprezident William Laj. Podle šéfů obou parlamentních komor i dalších českých zákonodárců bylo volební klání férové a svobodné. Zmínili pokračování a prohlubování spolupráce s ostrovem. Pekarová Adamová označila Tchaj-wan za blízkého partnera. Politici to uvedli dnes na síti X.

Dnešní tchajwanské prezidentské volby vyhrál vládní kandidát Laj. Před volebním kláním uvedl, že doufá v obnovení dialogu s Čínou, což Peking odmítl. Laje označuje za vážné nebezpečí kvůli jeho snaze o prosazování mezinárodního uznání Tchaj-wanu. Česko se podobně jako většina států drží politiky jedné Číny. V posledních letech podporu Tchaj-wanu ale zintenzivnilo. Ostrov navštívilo několik českých politiků. Vystrčil se stal prvním ze šéfů parlamentních komor, který za poslední čtyři desetiletí vystoupil v tchajwanském parlamentu. Cestu podnikl přes nesouhlas tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) a přes odpor Číny. Prezident Pavel loni po svém zvolení telefonicky hovořil s dosavadní tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen.

“Gratuluji obyvatelům Tchaj-wanu k proběhlým volbám. Dlouhodobě obdivuji odvahu a energii, se kterou pečují o svůj krásný ostrov, svobodu a demokracii. Tchaj-wanu přeji, aby se i pod nově zvoleným vedením nadále úspěšně rozvíjel a zůstával prosperující demokracií,” napsal Vystrčil.

Lajovi ke zvolení poblahopřála i Pekarová Adamová. “Dnes na Tchaj-wanu proběhly svobodné volby, které připomněly zásadní rozdíl mezi demokracií a komunistickou totalitou, kde něco takového neznají… těším se na další prohloubení spolupráce s naším blízkým partnerem,” uvedla.

Pokračování spolupráce zmínila i poslankyně zahraničního výboru Sněmovny Eva Decroix (ODS). “Volební klání bylo svobodné a férové, nehledě na čínské snahy šířit lži a dezinformace. Česko-tchajwanské vztahy vzkvétají a na to můžeme být pyšní. Těším se na pokračování naší spolupráce,” napsala.

Výsledek tchajwanských voleb označil za skvělou zprávu předseda senátního školského výboru Jiří Růžička (za TOP 09). “Skvělá zpráva pro demokratický svět, horší pro komunistickou Čínu a jejich kámoše. Prezidentem Tchaj-wanu bude kandidát Demokratické pokrokové strany. Strany, která podporuje úplnou nezávislost Tchaj-wanu a prosazení vlastní identity vůči Číně. To bude v Pekingu i Moskvě mrzení,” uvedl Růžička.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.