ČTK

16. 1. 2024

Premiér a předseda ODS Petr Fiala považuje po letech vlád koaličních válek, které k ničemu nevedly, cestu kompromisu a vzájemné dohody jako jedinou možnou. Zároveň mají pětikoaliční politici prostor pro debatu na koaličních jednáních. V reakci na video předsedy koaličních Starostů a nezávislých a vicepremiéra Víta Rakušana to dnes ČTK sdělil mluvčí kabinetu Václav Smolka. Za předvolební kampaň hnutí STAN považuje publikované video, ve kterém Rakušan stylizovaný do hráče volejbalu uvádí, že dost bylo kompromisů, ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. ČTK řekl, že štěpení koalice to podle něj nezpůsobí. Video vzbudilo nevoli mezi některými občanskými demokraty.

“Pan premiér považuje po letech koaličních válek, které k ničemu nevedly, cestu kompromisu a vzájemné dohody jako jedinou možnou. Zároveň je přesvědčen, že pokud má kdokoliv z koaličních partnerů potřebu řešit výhrady ke společné práci, má k tomu dostatek příležitostí na koaličních jednáních,” uvedl Smolka.

Rakušan ve videu stylizovaném jako rozhovor po volejbalovém zápase říká, že “tohle nebylo dobrý”. “Lidi na nás koukají a vůbec nerozumí tomu, co děláme. Zbytečně taktizujeme, hrajeme při zdi. Důvěru mnohých jsme zklamali, jen abychom zůstali ve hře. Přistupovali jsme na kompromisy, je nejvyšší čas to změnit a vrátit se k tomu, proč jsme to vůbec začali dělat,” uvedl. Jeden ze spoluhráčů se pak zeptá, zda to řekl Fialovi. “Řeknu mu to,” odpoví mu Rakušan.

“Pan Rakušan si asi nevšiml, že branka, kam má mířit, je na druhé straně. Jeho sportovní video je tedy pořádný vlastňák. Doporučuji sundat dres a zalézt do šatny,” uvedla dnes na sociální síti X bývalá místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Video je pozvánkou na takzvané debaty bez cenzury, na kterých si chce Rakušan od lidí vyslechnout kritické podněty k vládní politice. První je v plánu příští pondělí v Karviné, poslední je zatím 25. března v Havířově. “Tohle jsou místa, odkud Starostové a vláda neslyší zrovna velkou chválu. A proto je důležité se osobně potkat a říct si všechno úplně narovinu,” píše k tomu Rakušan. V plánu má i zastávky v Sokolově, Mostu, České Lípě, Vyškově, Přerově a Ústí nad Labem.

Krok může být reakcí i na nedávné prohlášení ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), že do konce volebního období už nepřijde dramatická změna legislativy. “Nebylo by odpovědné to slibovat, neodpovídá to logice politického cyklu, ale ani zájmu a volání voličů,” řekl. Proti tomu se vymezovali další představitelé koalice, zejména STAN a Pirátů.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.