ČTK

17. 1. 2024

Evropský parlament dnes většinou 496 hlasů ku 70 přijal rezoluci odsuzující snahy vlády premiéra Roberta Fica měnit slovenské trestní právo a zrušit Úřad speciální prokuratury (ÚSP). Takový krok by narušil snahu bojovat proti korupci na unijní úrovni, shodli se poslanci, kteří rovněž kritizují Ficovu neochotu účastnit se veřejné debaty ohledně změn.

“Vyzýváme slovenskou vládu, aby tyto změny přehodnotila ve světle dopadů, které by mohly mít na podobu právního státu, finanční zájmy Evropské unie i její protikorupční systém,” uvádějí europoslanci v přijaté rezoluci.

Z českých europoslanců rezoluci podpořili všichni kromě čtyř – Kateřiny Konečné (KSČM) a tří poslanců za ANO 2011, Ondřeje Knotka, Ondřeje Kovaříka a Martina Hlaváčka, kteří v EP zastupují liberální frakci Renew.

“Za rezolucí stojí zástupci slovenské opozice, kteří neuspěli v nedávných slovenských volbách a někteří západoevropští politici, kterým nevyhovuje, aby ve střední a východní Evropě byli silní premiéři schopní prosadit jiný názor než ten, který vyhovuje Bruselu,” vysvětlil svůj hlas proti rezoluci Knotek ve vyjádření poskytnutém ČTK. Dodal, že “právní legitimitu kroků slovenské vlády může posuzovat pouze Ústavní soud Slovenské republiky”.

Slovenská opozice prohlašuje, že vládnoucí strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) se změnami pouze snaží dosáhnout vlastní beztrestnosti a koncentrovat moc. Fico naopak tvrdí, že opozice by v podobě ÚSP měla v rukou represivní nástroj vůči vládní koalici a změny v trestním právu zdůvodňuje nutností snížit tresty na úroveň jiných zemí Evropské unie.

“To, co současná slovenská vláda dělá, směřuje k vyřazení základní struktury justice… a de facto vyřazuje z působení na Slovensku Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO),” okomentoval rezoluci český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

EPPO nyní funguje ve 22 zemích unie a jeho žalobci se zabývají především hospodářskou kriminalitou velkého rozsahu, která překračuje hranice jednoho unijního státu a její vyšetření vyžaduje nadnárodní spolupráci. Rezoluce kromě EPPO zmiňuje také evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF nebo úřad evropské justiční spolupráce Eurojust, jejichž činnost by nové změny na Slovensku podle europoslanců rovněž narušily.

ÚSP dohlížel mimo jiné na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, ale i na řadu dalších kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany. V těchto kauzách byly obviněny, obžalovány nebo odsouzeny desítky lidí, například osmiletý trest vězení za korupci si odpykává bývalý šéf ÚSP Dušan Kováčik. Na soud čeká mimo jiné poslanec Směru-SD a policejní exprezident Tibor Gašpar.

“Rezoluce je důležitým signálem pro všechny, kteří se s tím, co se děje na Slovensku, nechtějí smířit. Na (europoslance) se v prosinci s velkým zklamáním obrátili i rodiče Jána Kuciaka,” řekla česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Snaha zrušit ÚSP současné Ficově vláda nevyšla v polovině ledna; poslanci opozičních stran svými dlouhými vystoupeními a reakcemi prodlužují jednání sněmovny, která zatím nerozhodla ani o žádosti vlády projednat balík zákonů ohledně změn v trestním právu ve zrychleném režimu.

Europoslanci dnes kromě snahy o zrušení ÚSP ve zrychleném režimu a změn v trestním právu vyjádřili “obavy” také nad plánovanou restrukturalizací veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Odsoudili také způsob, jakým Fico jedná ohledně změn s veřejností; rezoluce konkrétně zmiňuje případ, kdy slovenský premiér zesměšnil studenta práv Marka Janigu, který v rozhovoru se slovenským Denníkem N vládní návrhy kritizoval. “Jako student práv jsem byl taky chytrý jako Šalamoun, ale věděl jsem, kde je moje místo,” napsal Fico v prosinci na svůj facebookový profil.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.