Poslanci Spolkového sněmu dnes ve vyhrocené debatě o deportačních plánech pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) obvinili tuto stranu z protidemokratických a protiústavních kroků. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU rozpravu využila i ke kritice vlády sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, které připsala odpovědnost za růst obliby AfD. Alternativa pro Německo všechna obvinění odmítla a naopak se prohlásila za strážkyni demokracie.
Dnešní parlamentní diskuze reagovala na nedávná zjištění investigativní skupiny Correctiv, že členové AfD, ultrakonzervativního spolku WerteUnion a příslušníci krajní pravice jednali loni v listopadu v Postupimi o tom, jak z Německa vystěhovat miliony lidí přistěhovaleckého původu.
„Největším nebezpečím pro naši demokracii je pravicový extremismus, jak už jsem zde v plénu mnohokrát řekla,“ prohlásila sociálnědemokratická ministryně vnitra Nancy Faeserová. Plány AfD označila za noční můru, proti které musí všichni demokraté společně zakročit. „Nepřipustíme, aby určovali, kdo v této zemi může a nemůže zůstat,“ poznamenala s tím, že je správné, že AfD je v hledáčku Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), což je německá civilní kontrarozvědka.
Spolupředseda sociální demokracie (SPD) Lars Klingbeil řekl, že AfD chce z Německa vyhnat každého cizince, který se straně nehodí do jejího světonázoru. „Jsou to naši kolegové z práce, kamarádi z fotbalu, naši sousedé,“ řekl o přistěhovalcích, kteří v Německu žijí. „Dáme na vás pozor, jste součástí této společnosti,“ prohlásil. Na adresu AfD řekl, že dělá z lidí hlupáky, ale že německá ústava je silnější než nepřátelé demokracie.
Ostře proti AfD vystoupil rovněž Thorsten Frei z vedení frakce CDU/CSU. „Musíme mít prostředky, jak proti nepřátelům státu zakročit,“ řekl. Připomněl zářijové volby v Sasku, Durynsku a Braniborsku, které podle průzkumů může vyhrát AfD, a z růstu obliby této strany obvinil vládní koalici SPD, Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP).
Bernd Baumann z AfD kritiku odmítl a prohlásil, že je to právě jeho strana, kdo požadavkem na deportace brání německou demokracii. Prohlásil, že Německo nikdy dříve nemělo horší vládu, než je ta současná. „Explodující ceny energií, školství v problémech, rozbité silnice, průmysl prchá z Německa, miliony kulturně nepřátelských migrantů proudí bez omezení do země, co to je za neštěstí, co to je za strašnou bilanci,“ prohlásil.
Růst obliby je podle Baumanna důkazem fungující demokracie, kdy voliči trestají zodpovědné politiky. „A jak s tím vy nakládáte? Uchylujete se k fekální rétorice,“ řekl. Reagoval tak na nedávné prohlášení liberální poslankyně Marie-Agnes Strackové-Zimmermannové, která AfD a další krajně pravicová uskupení přirovnala k exkrementům. „Čím větší hromada výkalů, tím více much přiláká,“ řekla. „Přes deset milionů voličů AfD označujete za špinavé mouchy? Fuj!“ řekl Baumann a dodal: „Vítr se konečně obrací. Přichází AfD, ať už se vám to líbí, nebo ne.“
Zelená poslankyně Britta Hasselmann poukázala na to, že AfD své radikální postoje nijak neskrývá. „Jsem proto šťastná, že tolik lidí vyšlo do ulic. Demokracii musíme bránit každý den,“ řekla. Víkendové demonstrace proti AfD po celém Německu přilákaly desítky tisíc účastníků. Demonstrujícím poděkoval ve středu také kancléř Olaf Scholz.