ČTK

19. 1. 2024

Městské muzeum v Hořicích na Jičínsku dnes otevřelo výstavu vzácných předmětů ze své rozsáhlé textilní sbírky. K vidění jsou například krumplované čepce, hedvábné šaty či ženské pracovní oblečení zvané kanduše, které se nosilo na Hořicku a v Podkrkonoší v 18. a 19. století. ČTK to řekla historička a kurátorka muzea Oldřiška Tomíčková. Výstava nazvaná Znovuobjevená krása potrvá do 31. března.

“Vystaveno je 13 nejvzácnějších textilií, které byly v minulých letech díky dotaci od ministerstva kultury restaurovány. Celkem textilní sbírka muzea čítá asi 2500 předmětů,” řekla Tomíčková. V obnově dalších sbírkových předmětů hodlá muzeum pokračovat, v plánu má například restaurování praporu mužského pěveckého sboru Ratibor z roku 1862, který namaloval Josef Mánes.

Nejvzácnějším exponátem výstavy je patrně mužský kabát redingotového typu z první poloviny 19. století. “Je z vlněného sukna a patří k tradičnímu mužskému kroji Podkrkonoší. Forma a kvalita zhotovení dokládá, že patřil movitému ženatému muži,” řekla Tomíčková. Oděvů tohoto druhu se podle ní zachovalo jen velmi málo, protože v tehdejší době se nosily až takzvaně do roztrhání.

Ze stejného důvodu jsou vzácné kanduše, což bylo dívčí a ženské oblečení typické pro oblast Podkrkonoší. “Kanduše je všední, pracovní šat, sestávající z měkkého vystřiženého živůtku sešitého se sukní. Rustikální a nepravidelná struktura materiálu, ruční šití a pozdější opravy či doplňky svědčí o domácké výrobě, jak bylo ještě v 19. století obvyklé,” uvedla Tomíčková.

Zlatou nebo stříbrnou nití vyšívané čepce byly kdysi nedílnou součástí svátečního oblečení zámožných venkovských žen. Lidé na výstavě ještě uvidí například zástěry zvané fěrtochy, vyšívané loktuše, pleny a plachetky. Vedle prezentace oblékání předků výstava ukazuje i techniku restaurování.

Cenná sbírka historického textilu byla v minulosti uložena v nevhodných půdních prostorách muzea. Po jejím přestěhování do lepších prostor ji v minulých letech zrevidovala a nově uspořádala etnografka Milada Ryšánková.

Hořické muzeum sídlí v novorenesanční budově z roku 1877, která v roce 2019 prošla rozsáhlou rekonstrukcí za 28 milionů korun. V muzeu je stálá expozice o těžbě, zpracování a využití pískovce. Sbírkový fond muzea čítá asi 40 000 předmětů a uložený je v budově bývalého gymnázia v Husově ulici.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.