Městské muzeum v Hořicích na Jičínsku dnes otevřelo výstavu vzácných předmětů ze své rozsáhlé textilní sbírky. K vidění jsou například krumplované čepce, hedvábné šaty či ženské pracovní oblečení zvané kanduše, které se nosilo na Hořicku a v Podkrkonoší v 18. a 19. století. ČTK to řekla historička a kurátorka muzea Oldřiška Tomíčková. Výstava nazvaná Znovuobjevená krása potrvá do 31. března.
„Vystaveno je 13 nejvzácnějších textilií, které byly v minulých letech díky dotaci od ministerstva kultury restaurovány. Celkem textilní sbírka muzea čítá asi 2500 předmětů,“ řekla Tomíčková. V obnově dalších sbírkových předmětů hodlá muzeum pokračovat, v plánu má například restaurování praporu mužského pěveckého sboru Ratibor z roku 1862, který namaloval Josef Mánes.
Nejvzácnějším exponátem výstavy je patrně mužský kabát redingotového typu z první poloviny 19. století. „Je z vlněného sukna a patří k tradičnímu mužskému kroji Podkrkonoší. Forma a kvalita zhotovení dokládá, že patřil movitému ženatému muži,“ řekla Tomíčková. Oděvů tohoto druhu se podle ní zachovalo jen velmi málo, protože v tehdejší době se nosily až takzvaně do roztrhání.
Ze stejného důvodu jsou vzácné kanduše, což bylo dívčí a ženské oblečení typické pro oblast Podkrkonoší. „Kanduše je všední, pracovní šat, sestávající z měkkého vystřiženého živůtku sešitého se sukní. Rustikální a nepravidelná struktura materiálu, ruční šití a pozdější opravy či doplňky svědčí o domácké výrobě, jak bylo ještě v 19. století obvyklé,“ uvedla Tomíčková.
Zlatou nebo stříbrnou nití vyšívané čepce byly kdysi nedílnou součástí svátečního oblečení zámožných venkovských žen. Lidé na výstavě ještě uvidí například zástěry zvané fěrtochy, vyšívané loktuše, pleny a plachetky. Vedle prezentace oblékání předků výstava ukazuje i techniku restaurování.
Cenná sbírka historického textilu byla v minulosti uložena v nevhodných půdních prostorách muzea. Po jejím přestěhování do lepších prostor ji v minulých letech zrevidovala a nově uspořádala etnografka Milada Ryšánková.
Hořické muzeum sídlí v novorenesanční budově z roku 1877, která v roce 2019 prošla rozsáhlou rekonstrukcí za 28 milionů korun. V muzeu je stálá expozice o těžbě, zpracování a využití pískovce. Sbírkový fond muzea čítá asi 40 000 předmětů a uložený je v budově bývalého gymnázia v Husově ulici.