Zdenka Danková

24. 1. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV) představilo projekt výcviku ukrajinských pilotů v Česku v rámci rekonstrukčního programu pro Ukrajinu. V úterý 23. ledna v prostorách rektorátu ČVUT proběhlo za účasti ministra Radovana Lipavského, zástupkyně americké ambasády Elizabeth Hanny a chargé d´affaires ukrajinské ambasády Vitalije Usateho představení projektu spolupráce s kyjevskou Národní leteckou univerzitou (NAU) na výcviku 20 ukrajinských studentů v Česku.

„Jejich pobyt navazuje na dlouhodobé kontakty ČVUT v Praze a Národní letecké univerzity. Další rozšíření spolupráce obou škol umožnily prostředky z vládního programu pomoci Ukrajině a grant poskytnutý americkým rozvojovým programem,“ uvádí ministerstvo.

U představení projektu se dále zúčastnili zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva dopravy a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, zástupci ukrajinských studentů-pilotů a rektoři Národní letecké univerzity Ukrajiny Volodymyr Šulha a ČVUT v Praze Vojtěch Petráček, uvedla zpráva Anety Kovářové z MZV.

„Ukrajině neposkytujeme pouze okamžitou humanitární pomoc. Podporujeme také stabilizaci a budoucí rozvoj. Po skončení bojů bude Ukrajina potřebovat rychlou obnovu své infrastruktury, jejíž nedílnou součástí je civilní letecká doprava. Vládním darem tak podporujeme vzdělávání leteckých specialistů na Ukrajině dle evropských norem,“ řekl na úvod ministr Lipavský.

Dále MZV uvedlo, že „o poskytnutí peněžního daru 22 milionů korun rozhodla vláda v dubnu 2023. Prostředky jsou určeny jak na akademickou spolupráci NAU s ČVUT, tak na praktický výcvik, pro který NAU vybrala leteckou školu F-Air“.

„Projekt významně podpořil trojstrannou spolupráci mezi ČVUT, Národní leteckou univerzitou a F AIR spol. s r. o., která byla rozvíjena již od roku 2021. Jsme rádi, že díky tomu máme kapacity využívat naše více než dvacetileté zkušenosti s výcvikem pilotů v univerzitním prostředí pro rozvoj vzdělávání Národní letecké univerzity dle EU legislativy,“ řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček v úvodním projevu.

Jako přínosný vyhodnotila projekt i americká ambasáda v Kyjevě a přispěla na něj částkou 10 milionů korun z Programu rozvojové spolupráce (Development Cooperation Program). Tím podpořila rozšíření projektu o další úpravy sylabů dopravní fakultou ČVUT.

„Americká vláda je hrdá na partnerství s Českem na podporu ukrajinského lidu,“ sdělil velvyslanec USA v ČR Bijan Sabet. Podle něho prostřednictvím společných projektů, jako je tento, budou ukrajinští piloti získávat potřebná školení a certifikace, „aby bylo zajištěno, že civilní letecký průmysl nebude patřit mezi oběti této války“.

Po důkladném a transparentním výběru studentů NAU, po prověření jejich odborných a jazykových znalostí (výuka probíhá v angličtině), přijelo do Česka vloni na podzim 20 vybraných studentů, informuje ministerstvo o realizaci projektu.

Dále informuje, jak byli studenti rozděleni na jednotlivá letiště: 11 pilotů a 3 pilotky zahájili výcvik na Letišti Karlovy Vary a 6 pilotů na Letišti Benešov.

Podle předpokladu by všichni studenti měli ukončit praktický výcvik v průběhu března a dubna na jednomotorových letounech v kategorii VFR, tj. Letů za vidu, a potom přistoupí k další fázi výcviku – k letům na dvoumotorových letounech v kategorii IFR, tj. lety podle přístrojů, udává podrobnosti o projektu ministerstvo.

Na jaře letošního roku budou studenti připraveni již na první zkoušky z letecké teorie na Úřadu pro civilní letectví ČR. Výuka a výcvik budou probíhat do konce roku 2024.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.