Juraj Skovajsa

13. 10. 2023

Ve čtvrtek skončilo v Bruselu dvoudenní jednání představitelů ministerstev obrany zemí Severoatlantické aliance (NATO), na které naši zástupci potvrdili podporu Ukrajině, včetně výcviku vojáků. Na Libavé kvůli tomu vybudovali zákopy.

Před pár dny česká vláda schválila prodloužení výcviku ukrajinských vojáků na našem území. K dosavadnímu mandátu, který platil do konce toho to roku, přidala vláda rok navíc.

Dle informací ministerstva obrany se za tímto účelem budou na našem území střídat turnusy o 800 příslušnících ozbrojených sil Ukrajiny a dalších států EU a NATO (instruktorů). Související náklady pro rok 2024 se odhadují na 252 milionů Kč.

Pokračující podporu Ukrajině potvrdil ve čtvrtek v Bruselu na setkání ministrů obrany NATO náměstek ministryně Daniel Blažkovec, který vedl českou delegaci: „Za Českou republiku jsem spojence v NATO i zástupce Ukrajiny ujistil, že na naši podporu proti ruské agresi se mohou i nadále spolehnout, což jsem přímo na místě mohl doložit kromě jiného i tím, že naše vláda čerstvě schválila mandát pro výcvik ukrajinských vojáků na našem území i pro příští rok.“

Sofistikovanější výcvik Ukrajinců na Libavé

V mezičase na vojenském újezdu Libavá vznikl systémy okopů, zákopů a polních obranných staveb pro efektivnější výcvik. V újezdu trénuje Ukrajince 72. mechanizovaný prapor Přáslavice.

Záběr z Libavé. (72. Mechanizovaný prapor)

Dle armádního webu míří mnozí Ukrajinci z Libavé přímo na bojiště.

„V předchozích rotacích (ukrajinských vojáků) jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po výcviku v prostředí polních obranných staveb,“ vysvětluje velitel praporu podplukovník Michal Voltr důvod vzniku této stavby.

Simulace se snaží co nejvěrněji přiblížit reálným podmínkám na bojišti. Z toho vychází také různé parametry „tréninkáče“ a také uplatněná taktika.

V první fázi se zaměřují na rozkrytí obrany nepřítele pomocí dronů a průzkumu. Poté ženijní jednotky vytyčí průchody v zátarasech nepřítele. Následná minometná palba potlačí prvky nepřátelské protivzdušné obrany a tím umožní provést letecké údery na důležité cíle v bojové sestavě protivníka. Následuje další minometná palba už přímo na nepřátelská postavení a nakonec samotný útok úderné jednotky ze zákopů. Celou situaci nepřetržitě sleduje dron.

Záběr z Libavé. (72. Mechanizovaný prapor)

Související témata