ČTK

27. 1. 2024

Po Spojených státech, Kanadě či Austrálii dnes oznámily pozastavení financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) také Itálie, Británie, Finsko či Nizozemsko. Píše to agentura Reuters. Žádné nové fondy nepošle UNRWA ani Německo, které patří k největším dárcům tomuto úřadu, a se schválením peněz počká i Švýcarsko. Země se pro tento krok rozhodly poté, co Izrael obvinil některé pracovníky UNRWA, že se zapojili do teroristického útoku palestinského militantního hnutí Hamás na jihu Izraele ze 7. října. Úřad OSN s nařčenými spolupracovníky ukončil smlouvu a slíbil, že záležitost prošetří. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini označil rozhodnutí zemí, které zastavily financování, za šokující.

Izraelská tvrzení, že se pracovníci UNRWA podíleli na útoku ze 7. října, označilo britské ministerstvo zahraničí za šokující. “Spojené království dočasně pozastavuje jakékoliv budoucí poskytnutí prostředků UNRWA, než prověříme tato znepokojující tvrzení,” uvedlo ministerstvo.

“Do konce vyšetřování Německo v koordinaci s další i dárcovskými zeměmi dočasně nepovolí žádné nové fondy UNRWA,” uvedlo podle agentury DPA ministerstvo zahraničí. To již dříve uvedlo, že je tvrzeními ohledně pracovníku UNRWA velmi znepokojeno. Německo patří mezi největší dárce úřadu OSN, pro který v loňském roce vyčlenilo na 200 milionů eur (4,9 miliardy korun).

Pozastavení poskytování již dohodnutých či budoucích fondů během dnešního dne oznámily i Itálie, Finsko a Nizozemsko. Švýcarsko uvedlo, že počká se schválením peněz pro UNRWA pro rok 2024, až bude mít o kauze více informací. Země poskytuje úřadu OSN každoročně zhruba 20 milionů franků (526 milionů korun).

Rozhodnutí států zastavit financování označil šéf UNRWA Lazzarini za šokující. “Vyzývám země, které pozastavily své financování, aby přehodnotily své rozhodnutí, než bude UNRWA nucen pozastavit svou humanitární pomoc,” uvedl Lazzarini.

Izraelská vláda chce “zajistit, aby se UNRWA po válce mezi Izraelem a Hamásem už neúčastnila” řešení situace na palestinském území, uvedl šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac na síti X. Dodal, že Izrael se bude snažit získat podporu USA, EU a dalších států k tomu, aby aktivita UNRWA v Pásmu Gazy skončila.

Kac také přivítal rozhodnutí zemí, které pozastavily financování UNRWA, a vyzval další státy k obdobnému kroku. “OSN by měla okamžitě vyhodit špičky UNRWA a zahájit nezávislé a transparentní vyšetřování,” uvedl podle serveru The Times of Israel šéf izraelské diplomacie. Podle něj je mnoho zaměstnanců úřadu OSN členy Hamásu, kterému pomáhají při teroristických aktivitách.

“Vyzýváme země, které oznámily ukončení podpory UNRWA, aby své rozhodnutí okamžitě zrušily,” napsal dnes na síti X generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Husajn Šejch.

“Americké ministerstvo zahraničí dočasně pozastavilo další financování UNRWA, zatímco prošetřujeme tato podezření,” reagoval téhož dne mluvčí americké diplomacie Matthew Miller. Aktivity UNRWA jsou financovány příspěvky států. Největšími dárci byly v roce 2022 USA, Německo a Evropská unie. Pozastavení příspěvků oznámily také Kanada a Austrálie.

Své velké znepokojení vyjádřila i unijní diplomacie a Evropská komise. Zásahy do financování ale EU zatím neoznámila. Norsko prohlásilo, že bude i nadále UNRWA podporovat.

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.