ČTK

29. 1. 2024

Hnutí ANO by respektovalo v případě nástupu do vlády dohodu o pořízení 24 letounů páté generace F-35, uvedl dnes ve vyjádření zaslaném ČTK šéf ANO Andrej Babiš. Nejdražší armádní nákup za 150 miliard korun dnes podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet. Šéf dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura dříve ČTK sdělil, že SPD chce v případě nástupu do vlády od dohody o nákupu stíhaček odstoupit.

Babiš uvedl, že jde o letouny, které Česko nepotřebuje. Nákup nepokládá za dobrý nápad. “Vláda nejednala ohledně prodloužení smlouvy gripenů. Rozpočet to vyjde zatím na 322 miliard korun. Potřebujeme spíš obranné systémy na základě zkušeností z války, která bohužel probíhá na Ukrajině,” řekl.

Na rozdíl od SPD však ANO netvrdí, že by od smlouvy odstoupilo, pokud by se vrátilo do vlády. “Samozřejmě budeme respektovat závazky ČR,” uvedl Babiš. Doplnil, že jde o rozhodnutí svrchované vlády. “I když ho kritizujeme, nemůžeme měnit smlouvy podle toho, kdo je u vlády. Nevím, jestli jsou tam nějaké možnosti z toho kontraktu odejít, pokud by došlo k nějakému zpoždění,” doplnil.

Vláda loni v září schválila nákup 24 amerických letounů za 150 miliard korun. Za stíhačky, související vybavení, výcvik, munici a zajištění životního cyklu ČR zaplatí 106 miliard korun, postupně je uhradí v letech 2024 až 2034. Dalších 44 miliard korun půjde zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH. První stroje budou hotovy v roce 2029, jejich dodávky do ČR začnou v roce 2031 a skončí do roku 2035.

F-35 jsou supermoderním útočným strojem, ale NATO je obranný pakt, doplnil Babiš. “Vláda tvrdí, že nemá peníze, ale má peníze jen pro někoho jiného než občany ČR,” podotkl. Za problém považuje, kolik vlád bude splácet celkovou částku, kterou do konce životnosti strojů v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.