Uchazeči o studium na střední škole si budou moci podávat přihlášky od 1. února, tedy od tohoto čtvrtku. Digitální systém je připraven a ředitelé škol jsou s ním zatím spokojení.
Podat přihlášku si mohou studenti až na tři školy, přičemž každé z nich musí přiřadit prioritu (v pořadí 1 až 3) podle toho, které instituci dávají přednost. Jde o princip ve stylu: Nejvíce chci do školy č. 1, pokud se nedostanu do školy č. 1, pak chci do školy č. 2, pokud se nedostanu ani do té, pak chci do školy č. 3.
V případě žadatelů o studium na středních školách s talentovou zkouškou, kteří podali přihlášky k talentové zkoušce do 30. listopadu 2023, je třeba podat přihlášku k přijímací zkoušce také. Na tyto obory se můžou podat ale jen 2 přihlášky.
Přihlášky budou uchazeči moci podávat do 20. února 2024 s tím, že do tohoto data mohou ještě upravit pořadí škol v případě, že si to rozmyslí. V takové situaci je třeba vzít přihlášku zpět a podat novou.
Digitalizaci přihlášek na střední školy zajistilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), které je příspěvkovou organizací ministerstva školství. Podařilo se jim to v rekordním čase a ve vlastní režii. Ředitel centra CERMAT Miroslav Krejčí pro Epoch Times uvedl, že shánět programátory začal teprve 2. října (kvůli neúspěšnému výběrovému řízení).
Přestože některé funkce se ještě dodělávají, Krejčí je přesvědčen o tom, že systém bude fungovat v pořádku. Rodiče a jejich děti se budou moci digitálně přihlašovat na portálu www.prihlaskynastredni.cz. Možnost podání přihlášky na střední školu bude aktivní od půlnoci prvního února.
Pro ředitele škol je systém dostupný již od 15. ledna. Nahrávají do něj své podmínky přijímání. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová uvedla, že systém pracuje dobře a že jsou s ním spokojeni. „Velmi to vítáme. Mělo to tu být už dávno,“ řekla pro Epoch Times.
Také Jiří Zajíček, předseda Asociace středních průmyslových škol a sám ředitel jedné z nich, prohlašuje, že digitalizaci rozhodně vítá. Systém podle něj funguje „zatím bez problémů“ a věří, že i v dalších fázích vše pojede, jak má.
Přihlášky na střední školu lze podat třemi způsoby:
- elektronickou formu s ověřením zákonného zástupce s využitím elektronické identity
- papírovou formu s podporou elektronického systému
- pouze papírovou formou
V dubnu proběhne pro všechny obory povinná jednotná přijímací zkouška. Výsledky budou zveřejněny na škole i v systému 15. května.
Zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy vzniklo jako reakce na komplikace, které vloni způsobil dosavadní systém přijímacího řízení v kombinaci se zvýšeným počtem žadatelů o studium.
Žáci mohli na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Přijetí na školu museli potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů. Po oznámení výsledků prvního kola přijímacího řízení se mohli neúspěšní uchazeči odvolávat a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek. Vypisovaly je střední školy, které po prvním kole nenaplnily své kapacity.
Podle ministerstva celkové náklady na vlastní vývoj systému budou výrazně nižší než nejlevnější nabídka ve výběrovém řízení, která nesplňovala podmínky zadávací dokumentace a musela být vyloučena.
Miroslav Krejčí v minulosti ČTK řekl, že systém chce CERMAT vytvořit za částku nižší než dva miliony korun. Pro Epoch Times uvedl, že dosavadní náklady známy prozatím nejsou, neboť stále probíhají práce na vylepšování systému.