Redakce Epoch Times

1. 2. 2024

Belgičtí farmáři blokují při mimořádném summitu EU město a přístupové cesty. Jejich protesty se týkají mimo jiné narušení trhu způsobeného ukrajinskými produkty v zemědělství. Na programu summitu je balíček pomoci ve výši 50 miliard eur a vojenská pomoc Ukrajině a také blízkovýchodní konflikt.

U příležitosti mimořádného summitu hlav států a vlád Evropské unie zablokovali zemědělci v Bruselu několik silnic. Demonstranti byli ve čtvrtek ráno v belgické metropoli s přibližně tisícovkou traktorů a dalších zemědělských strojů, uvedla policie. Většina účastníků protestu pochází z Belgie.

Zvláštní summit EU je především o balíčku pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 50 miliard eur na čtyři roky. Evropané chtějí Ukrajinu ochránit před ekonomickým kolapsem.

Protesty zemědělců v Bruselu

Policie ve čtvrtek uvedla, že v belgické metropoli bylo kolem 1300 traktorů. Kvůli rozsáhlým bariérám kolem budovy summitu se protesty soustředily kolem Evropského parlamentu. Demonstranti zapálili dýmovnice.

„Musíme o tom také mluvit na summitu,” řekl belgický premiér Alexander De Croo s odkazem na protesty farmářů. „Jejich požadavky jsou částečně oprávněné.“ Evropská komise ve středu učinila řadu ústupků, včetně delšího využívání půdy ladem pro zemědělství. „Myslím, že by se to mělo ještě rozšířit,” řekl De Croo s odkazem na ztrátu příjmů, na kterou si stěžovali farmáři.

Francouzský prezident Emmanuel Macron má v plánu na dvoustranném setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou probrat obavy farmářů. Kvůli protestům je pod masivním vnitropolitickým tlakem.

„Evropská komise by měla zastupovat zájmy evropských zemědělců spíše než zájmy Ukrajinců“

Maďarský premiér Viktor Orbán se v předvečer summitu setkal s protestujícími farmáři a zveřejnil video na online službě X. „Je chybou, pokud Evropa nenaslouchá hlasu lidu,“ napsal.

„Evropská komise by měla zastupovat zájmy evropských zemědělců spíše než zájmy Ukrajinců,” citovala premiéra jeho strana. Orbán je v EU kritizován za blokování balíčku pomoci pro Ukrajinu.

Zemědělci požadují méně byrokracie a vyšší dotace. Na jednom z plakátů bylo také možné číst „Stop Mercosur“, s odkazem na plánovanou dohodu o volném obchodu s Jižní Amerikou. Většina účastníků protestu podle policie pocházela z Belgie, ale farmáři byli očekáváni i z Francie a Německa.

Protestů se účastní belgické farmářské asociace ABS (Algemeen Boerensyndicaat), FWA a FAJ. Zemědělci požadují lepší podmínky pro pěstování a produkci a udržení slušného příjmu. Dostává se jim velké podpory od obyvatel, a to nejen v Belgii. Ve Štrasburku protestovaly na podporu svých rodičů pracujících v zemědělství také děti:

Narušení trhu způsobené ukrajinskými produkty v zemědělství

Vzhledem k protestům farmářů navrhla Evropská komise ochranu před dovozem ukrajinských potravin. Od roku 2022 jsou ukrajinské produkty osvobozeny od cel a kvót. Od té doby se masivně zvýšil dovoz levnějších ukrajinských produktů, což způsobilo, že jsou místní farmáři v nevýhodě.

Dovoz cukru vzrostl o 1000 procent, import vajec o 130 procent a drůbeže o 50 procent. Produkty obvykle nepodléhají evropským normám. Ukrajinské zemědělství je často efektivnější díky levné pracovní síle, velkému rozsahu plodné černozemě a produkci hluboko pod standardy EU, jak ukazuje spor o levné obilí s Polskem a dalšími východoevropskými zeměmi.

Proti tomuto pokřivení vnitřního trhu již týdny protestují zejména Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko.

Nyní Evropská komise navrhla „posílený ochranný mechanismus“, aby bylo možné rychle přijmout „nápravná opatření“ v případě „negativních dopadů“ na jeden nebo více členských států. Při překročení určité úrovně dovozu by měl být zaveden tzv. automatický zákaz vývozu.

Podle ukrajinského svazu zaměstnavatelů „vývoz vajec, cukru a kuřecího masa [z Kyjeva] nepředstavuje hrozbu pro evropský trh a hraje dokonce stabilizační roli“. S novými návrhy Evropské komise nesouhlasí.

Další bod sporu: vynětí půdy z produkce

Zemědělské podniky mají podle Společné zemědělské politiky EU povinnost vyčlenit čtyři procenta své půdy. V opačném případě nedostanou žádné finanční prostředky.

To je mezi farmáři v celé Evropě rovněž velmi kontroverzní téma. Protestují proti tomu zejména francouzští farmáři. Evropská komise nyní navrhla částečnou výjimku pro rok 2024. Hlavní evropské farmářské asociace Copa a Cogeca návrh vítají.

Pokud by Ukrajina vstoupila do EU, země by pravděpodobně v období 2021 až 2027 obdržela přibližně čtvrtinu rozpočtu EU na společnou zemědělskou politiku, což by mohlo činit přibližně 96,5 miliardy eur. To by znamenalo, že Ukrajina by byla zdaleka největším příjemcem v rámci zemědělské politiky EU.

Vstup Ukrajiny do EU by „vedl k odchodu z rodinného zemědělství v Evropě“, varoval předseda Svazu německých farmářů Joachim Rukwied. Do EU by musel být integrován zemědělský sektor, který má „zcela odlišnou strukturu, a to až po farmy o velikosti několika 100 000 hektarů“.

Politici a asociace se do značné míry shodují, že pokračování společné zemědělské politiky v její současné podobě s Ukrajinou je nemožné.

Například pro velké ukrajinské oblasti nelze finančně podporovat přímé platby (vyplácené na hektar zemědělské půdy), protože průměrné zemědělské operace jsou mnohonásobně větší než v EU.

Diplomaté EU obviňují Orbána z vydírání

O balíčku se závazky finanční podpory pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur na období do konce roku 2027 mělo být rozhodnuto na pravidelném summitu EU loni v prosinci. Maďarská hlava státu Viktor Orbán tehdy dohodu vetoval a tím dohodě zabránil.

Před summitem Orbán v rozhovoru pro francouzský časopis Le Point řekl, že Maďarsko je připraveno být součástí řešení. Předpokladem však je, že se každý rok bude rozhodovat, zda peníze posílat i nadále, nebo ne.

Jiné členské státy, například Německo, to však odmítají. Jedním z důvodů je, že chtějí Ukrajině zaručit dlouhodobou podporu. Jde také o to, zbavit Maďarsko práva veta. Diplomaté EU obviňují Orbána, že se snaží využít politiku veta k uvolnění prostředků EU, které byly zmrazeny z důvodu obav o právní stát v Maďarsku.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times. Překlad byl redakčně upraven a zkrácen.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.