ČTK

1. 2. 2024

Balík dlouhodobé finanční pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu korun) dnes v Bruselu jednomyslně schválili prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Před zahájením jejich mimořádného summitu přitom nebylo jasné, zda se podaří přesvědčit Maďarsko, které tuto podporu na prosincové vrcholné schůzce EU zablokovalo. Informace o tom, že celá sedmadvacítka nakonec dosáhla shody, však přišla bezprostředně po oficiálním zahájení dnešního jednání. Rozhodnutí uvítali ukrajinští představitelé i český premiér Petr Fiala.

O tom, jak Ukrajina, která se téměř dva roky brání invazi ruských vojsk, s finanční pomocí určené pro období 2024-2027 nakládá, se budou vést každoroční debaty. Podle diplomatických zdrojů to vyplývá z upravených závěrů summitu.

Dnešnímu zahájení summitu předcházela řada bilaterálních jednání ve středu večer i dnes ráno. Větší setkání uspořádal předseda Evropské rady Charles Michel, na zveřejněné fotografii je vidět, že se ho zúčastnili maďarský premiér, italská premiérka, německý kancléř, francouzský prezident i šéfka Evropské komise.

Balík pomoci v prosinci zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán a spekulovalo se, zda totéž neučiní i dnes. Dohoda však byla podle unijních diplomatů odsouhlasena bezprostředně poté, co na zahájení summitu dorazil předseda Evropské rady Michel. Ten na sociální síti X oznámil, že na 50miliardovém balíku dodatečné podpory se shodlo všech 27 lídrů EU. Tiskové agentury Orbánův rychlý souhlas označují za překvapivý.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zprávu uvítal jako “velmi důležité” rozhodnutí a poděkoval unijním zemím za schválení dalšího finančního balíku. Posílí podle něj “dlouhodobou hospodářskou a finanční stabilitu, která je stejně důležitá jako vojenská pomoc a tlak sankcí na Rusko”. Podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala podpora prokazuje solidaritu evropské sedmadvacítky.

Dnešní dohoda “jasně ukazuje”, že celá EU je schopná se dohodnout i na velmi složitých otázkách, uvedl v reakci český premiér Fiala. Označil to za dobrou zprávu “pro ČR, EU i Ukrajinu”.

Program dlouhodobé finanční pomoci Kyjevu je součástí úpravy víceletého unijního rozpočtu pro období 2021 až 2027 a sestává z půjček v objemu 33 miliard eur a 17 miliard v grantech. Válkou sužovaná Ukrajina peníze nutně potřebuje na zajištění základních funkcí státu včetně platů vojáků nebo úředníků.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.