ČTK

2. 2. 2024

Francouzští farmáři, kteří v uplynulých dnech blokovali i některé důležité silniční tahy na protest proti nízkým výdělkům, silné regulaci a podle nich neférové konkurenci ze zahraničí, dnes postupně překážky odstraňují. Píše o tom agentura AP. Děje se tak den poté, co vláda zemědělcům nabídla dodatečnou podporu v celkovém objemu přes 400 milionů eur (zhruba deset miliard korun) a odbory je vyzvaly k přerušení blokády silnic traktory.

Na hlavních tazích kolem Paříže protestující strhávali stany, čistili silnice a pálili balíky slámy, které používali jako barikády. Místa protestů poklidně a spořádaně opouštějí konvoje traktorů, a to za asistence velkého množství policistů, kteří dohlíží na bezpečnost.

Šéf největšího zemědělského odborového svazu FNSEA Arnaud Rousseau televizi BFM TV řekl, že farmáři nyní chtějí posoudit vládní návrhy a podniknout konkrétní kroky v nejbližších týdnech.

Rousseau řekl, že farmáři budou pozorně sledovat, zda vláda naplní své sliby do července, a varoval, že jsou připraveni znovu protestovat, zatímco se země připravuje na letní olympijské hry v Paříži.

Francouzský premiér Gabriel Attal ve čtvrtek oznámil novou sadu opatření zahrnující stovky milionů eur pomoci, daňové úlevy nebo slib, že ve Francii nebudou zakázány pesticidy povolené jinde v Evropě.

Související články

Přečtěte si také

„Jde o život a smrt.“ Senátem v prvním čtení prošla novela, kterou někteří senátoři označují za skrytou eutanazii

Senát včera projednal novelu zákona o zdravotních službách, která má nově upravit rozhodování o péči na konci života. Někteří senátoři však návrh kritizují, podle nich jde o pokus o skryté uzákonění eutanazie. Zákon odmítají i některé hospicové a paliativní organizace.

Nejdůvěryhodnějším politikem je prezident, nejvyšší nedůvěru má Turek, vychází z průzkumu CVVM

Respondenti v aktuálním dotazování hodnotili to, jak důvěřují prezidentovi, premiérovi, předsedům obou komor Parlamentu, členům vlády a šéfům stran, které mají poslanecký klub, ale nejsou ve vládě ani ve vedení Sněmovny.

Zdechovský vyzval Evropskou komisi k zásahu na Slovensku, které viní z tunelování evropských fondů

Zdechovský poukázal na další možné případy zneužívání evropských fondů na Slovensku pro soukromé účely, včetně jezírka pro golfový rezort místního magnáta.

Na dekarbonizaci nejsme energeticky připraveni, soláry nás v zimě nezachrání, varoval akademik

Odborník na ekonomiku v energetice varoval průmyslové podniky, že dekarbonizační plány České republiky v jejich současné podobě přinesou nedostatek elektřiny.

Flavio Bolsonaro pro Epoch Times: Evropa je pro Brazílii alternativou k Číně – bez levicové politiky

Flavio Bolsonaro v Paříži líčí svou prezidentskou vizi: kritiku současného prezidenta Luly da Silvy, distanc od Číny, podporu Izraele a obrat k Evropě po volbách 2026.

Proti digitálním zákonům EU: USA chtějí podporovat iniciativy za svobodu slova v Evropě

Americká vláda pod vedením prezidenta Donalda Trumpa chce finančně podpořit iniciativy v Evropě, které se zaměřují na ochranu svobody projevu a svobody slova.

Blesk protíná oblohu nad budovami během světelné show v Pekingu v předvečer 100. výročí Komunistické strany Číny, 30. června 2021. (Noel Celis / AFP prostřednictvím Getty Images)
Komunistická strana Číny vstoupila do stavu kolapsu

Novoroční prohlášení centra pro vystoupení z KS Číny tvrdí, že režim vstoupil do fáze systémového kolapsu a blíží se jeho konec.

Jak vznikla první kolonie v Austrálii?

Před 238 lety započala kolonizace Austrálie, když dorazila první britská flotila do zálivu Botany Bay.

Průvodce přežitím pátku třináctého

Pátek třináctého děsí svět už po staletí. S nadhledem a humorem se podíváme, proč má číslo 13 tak špatnou pověst a jak se s ní vypořádat.