ČTK

9. 2. 2024

Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) vyvíjí na 3D tiskárně ekologické součástky do elektroniky z plastu, takzvané desky plošných spojů. Avšak ty jejich se na rozdíl od běžně vyráběných dají recyklovat, řekl ČTK vedoucí výzkumu Petr Veselý z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Nyní tým žádá o grant u Technologické agentury ČR (TA ČR).

Každé elektronické zařízení v dnešní době má laicky řečeno své srdce, což je právě deska plošných spojů, uvedl Veselý. Výzkumníci vytváří na 3D tiskárně z PET lahví izolační substrát, tedy destičku, ve které jsou zanesené součástky a na druhé tiskárně stříbrným inkoustem vytváří mezi nimi vodivá propojení neboli spoje.

Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) vyvíjejí na 3D tiskárně ekologické součástky do elektroniky z plastu, takzvané desky plošných spojů, které se na rozdíl od běžně vyráběných dají recyklovat, 8. února 2024, Praha. (Profimedia)

„V současné době se ve výrobě těchto komponent využívají plasty na bázi epoxidových pryskyřic, které jsou plněné sklenými vlákny a zároveň obsahují některé toxické látky. Nedá se to snadno a téměř vůbec recyklovat. Naší motivací proto je proměnit vstupní suroviny, proces, kterým se to vyrábí. Zaměřujeme se ale i na konec života produktu, aby měl mnohem méně výrazný dopad na životní prostředí,“ řekl Veselý.

Tištěná elektronika není podle Veselého převratná a nová myšlenka, ale nikdo se zatím nezabýval tím, aby to dělal ekologicky. „Přemýšleli jsme z jakých odpadních plastů bychom to mohli vyrábět. PET patří mezi jeden z nejrozšířenějších. Logickou cestou tedy bylo se vydat cestou výroby z plastových lahví. Některé firmy z nich již vyrábí struny pro 3D tiskárnu,“ uvedl Veselý.

V současné době je tým ve fázi ověření nápadu a pracuje s prototypy. Zatím cílí na jednodušší elektroniku, komerční příslušenství k počítačům nebo dětské hračky kvůli spolehlivosti. „Snažíme se postupovat ve vývoji dál, aby naše desky plošných spojů co nejvíce přiblížily těm konvenčním,“ řekl Veselý. Pro to ale musí splnit ještě několik podmínek pro použití v elektronice, například nehořlavost.

Projekt vznikl původně jako bakalářská práce jednoho ze studentů, jejímž vedoucím byl Veselý. Ve výzkumu autoři pokračují nadále, skrze grant TA ČR by rádi například vyřešili problém s hořlavostí.

Elektroodpadu je každoročně na světě průměrně 50 milionů tun a číslo se postupně zvyšuje. Víc než pětina z toho připadá na Evropu. Z toho množství deset procent tvoří desky plošných spojů, uvedl Veselý.

Související témata

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.