ČTK

11. 2. 2024

Izraelská armáda tvrdí, že pod hlavním sídlem Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ve městě Gaza objevila podzemní datové centrum, které hnutí Hamás používalo pro zpravodajské a komunikační účely. Informovaly o tom agentury Reuters, AP, AFP či server The Times of Israel (ToI), jejichž reportéři tunel v doprovodu izraelských vojáků navštívili. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že úřad nevěděl, co je pod jeho sídlem, a nemá odbornost ani kapacitu zjišťovat, co se děje pod jeho budovami.

Objevený prostor je podle izraelské armády dalším důkazem, že UNRWA spolupracuje s palestinským hnutím Hamás, které 7. října napadlo Izrael a pozabíjelo na 1200 lidí. Izrael nedávno úřad OSN obvinil, že se 12 jeho zaměstnanců podílelo na přípravách tohoto teroristického útoku. Obvinění vedlo k omezení financování agentury jak ze strany Izraele, tak mnoha dalších zemí, včetně USA, Německa či Británie. Evropská komise po úřadu žádá nezávislý audit. UNRWA tvrdí, že pokud se situace s financováním nevyřeší do konce února, tak bude muset přerušit své aktivity.

Hnutí Hamás mělo podle izraelské armády v 700 metrů dlouhém vybetonovaném systému tunelů, který leží v hloubce zhruba 18 metrů, pracovnu a ubytovací prostory pro IT pracovníky. Tunel se místy rozdvojoval a odhaloval boční místnosti, v nichž byly kancelářské prostory s vyprázdněnými ocelovými trezory nebo vykachlíkovaná toaleta. Jedna velká místnost byla zaplněna počítačovými servery, další řadou průmyslových baterií, popisuje Reuters.

Tunel podle armády vedl do sklepa velitelství UNRWA a byl také v bezprostřední blízkosti školy pod správou OSN, v níž nacházejí útočiště uprchlíci. Právě těmto místům se podle armády izraelské útoky v Pásmu Gazy snaží vyhnout, ne vždy však úspěšně.

“UNRWA nevěděl, co je pod jeho hlavním sídlem v Gaze,” uvedl na twitteru šéf této agentury OSN Lazzarini. Dodal, že centrálu ve městě na severu Pásma Gazy opustili pracovníci UNRWA už 12. října, pět dní po začátku války. “Nejsme tedy schopni potvrdit ani jinak komentovat tyto zprávy,” uvedl.

UNRWA vznikl po konci první arabsko-izraelské války s úkolem zajišťovat palestinským uprchlíkům jídlo a další služby jako vzdělání a lékařskou péči. Oficiálně byl založen na konci roku 1949 Valným shromážděním OSN. Pracuje pro něj asi 30.000 lidí, z toho 13.000 v Pásmu Gazy. Izrael tento úřad dlouhodobě kritizuje. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac dnes vyzval v souvislosti se zprávou o nalezení tunelu pod sídlem v Gaze Lazzariniho k okamžité rezignaci.

Česká republika UNRWA finančně nepodporuje už od roku 2020. Do té doby činil podle ministerstva zahraničí roční příspěvek tři miliony korun.

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...