Ondřej Horecký

14. 2. 2024

Dvě skupiny zemědělců chystají příští týden nezávisle na sobě protesty. Hnutí My zemědělci vyrazí 19. 2. po dálnicích do centra Prahy, zatímco farmáři sdružení v Agrární komoře vyjedou 22. 2. v kolonách k hranicím.

Cíle a plány obou skupin jsou do jisté míry rozdílné. Agrární komora, která je největší zastřešující organizací českých zemědělců, se tento týden na setkání v Polsku dohodla na společném protestu s dalšími zeměmi střední a východní Evropy – Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska.

Jejich protestní jízda v koloně bude 22. února směřovat k hranicím, kde se potkají s farmáři ze sousedních zemí. Rolníci chtějí od eurokomisaře pro zemědělství okamžité řešení bezcelních dovozů z Ukrajiny, vadí jim také environmentální ambice EU, neúnosná byrokracie a náročná administrativa, uvádí tisková zpráva Agrární komory.

Mluvčí Agrární komory Barbora Pánková uvedla pro Epoch Times, že jízda k hranicím je výrazem mezinárodní solidarity s farmáři z jiných zemí a nejde o protest proti českým poměrům či o porušení dohody s ministrem zemědělství, že agrárníci nevyrazí do ulic do 1. března, do kdy má vláda rozhodnout, zda uspokojí požadavky českých rolníků na přenastavení dotací.

„Lhůta pro pana ministra stále platí,“ ujistila mluvčí. Agrární komora k mezinárodnímu protestu své členy vybízí, ale zatím je příliš brzy hovořit o podrobnostech celé akce, vyjádřila se Pánková, nicméně potvrdila, že organizaci protestu bude mít na starosti Agrární komora.

Proti Green Dealu do Prahy

Druhý protest naopak bude směřovat přímo k ministrovi zemědělství Markovi Výbornému a je organizován skupinou agrárníků, kteří se nehlásí k žádné z oficiálních profesních asociací zemědělců. Ostatně všechny se od tohoto protestu distancují. Své aktivity organizátoři prezentují na webu myzemedelci.cz.

Zdá se, že v čele těchto „rebelů“, kteří nechtějí čekat, s čím vyrukuje ministr zemědělství a vláda, stojí Zdeněk Jandejsek, bývalý prezident Agrární komory a majitel agroholdingu Rabbit CZ, a Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR.

Podle jejich včerejšího prohlášení na tiskové konferenci se protestu 19. února v srdci Prahy zúčastní 600-1000 traktorů, které přijedou do hlavního města podpořit tisíce lidí. Traktory pojedou po dálnicích k Praze pouze v jednom pruhu, tak aby neblokovaly dopravu, uvedli organizátoři.

Farmáři pojedou v kolonách směrem k Malostranskému náměstí a k ministerstvu zemědělství, kde chtějí protestující předat Výbornému dopis.

„Požádal bych Pražany, občany České republiky, aby pokud v ten den a následující, nemusejí, aby odložili cesty, protože dopravní situace bude v Praze velice složitá,“ uvedl na tiskové konferenci Dufek s tím, že protestující jsou podle něj v případě potřeby připraveni na místě zůstat až do 22. února.

Více informací o protestu včetně tras, shromaždišť a programu budou zveřejňovány postupně na výše uvedeném webu.

„Již delší dobu upozorňujeme ministra zemědělství i celou vládu, že provádí politiku směřující k likvidaci českého průmyslu i zemědělství. Nejsme vyslyšeni a naše argumenty jsou odmítány. Nemáme jinou možnost, jak upozornit na tristní situaci, než pomocí občanského protestu a blokád,“ uvádějí na webu své důvody k nespokojenosti organizátoři protestu.

Jandejsek na konferenci prohlásil, že v dopise, který budou ministrovi zemědělství předávat, budou požadovat pouze jednu zásadní věc – „odstoupení od Green Dealu, protože je to zvěrstvo proti lidem“. Zelený úděl podle něj „likviduje zemědělství celé Evropy“ a uměle snižuje produktivitu agrárního sektoru i jeho soběstačnost.

Podnikatel také uvedl, že chystaný protest bude pokojný, nicméně pokud vláda nezareaguje, přijdou protesty, které budou trvat dlouhodobě a budou se odehrávat na více místech republiky. Zároveň obvinil ministra Výborného, že se snažil organizátory protestu zastrašit.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.