Radovan Dluhý

12. 2. 2024

Evropská komise (EK) minulý týden podpořila v rámci Zelené dohody pro Evropu opatření snížit do roku 2040 emise CO2 o 90 % oproti roku 1990. Nicméně přistoupila také na některé ústupky, a to v reakci na celoevropské protesty zemědělců, které trvají již po několik týdnů.

Zemědělci v Německu, Polsku a dalších evropských zemích vyráží průběžně do ulic a blokují zemědělskou technikou silnice a vládní instituce, aby vyjádřili nesouhlas se Zelenou dohodou pro Evropu. Zemědělci svými protesty důrazně upozorňují na možné negativní dopady Zelené dohody. Obávají se například, že rostoucí náklady budou pro mnohé farmy likvidační.

Podle stanic Reuters, BBCCNN se evropští lídři snaží reagovat na rostoucí odpor zemědělců. A ve finálním materiálu EK nakonec chybí několik původních kontroverzních návrhů. Například byly z dokumentu odstraněny nařízení ke snížení zemědělských emisí dalších plynů (vyjma CO2 o 30 %) či nařízení k poloviční redukci používání pesticidů do roku 2030. Je otázkou, jestli tyto ústupky evropské farmáře uspokojí.

Předsedkyně EK Von der Leyenová minulý týden na půdě Evropského parlamentu řekla: „Musíme naslouchat našim farmářům. Vím, že se obávají o budoucnost zemědělství a o jejich budoucnost coby farmářů.“

Europoslanec Alexandr Vondra varoval, aby europoslanci nepokoušeli své voliče. „Nevím, kam ještě chcete a plánujete jejich výdrž šponovat, ale považuji za hazard předkládat takto drakonický návrh před volbami, aniž bychom znali jeho reálné socioekonomické dopady,“ prohlásil Vondra ve Štrasburku. „Trpělivost lidí má svoje hranice. Nepokoušejme je,“ doplnil europoslanec na sociální síti X.

Situaci zemědělcům komplikují také levnější produkty z Ukrajiny

Minulý týden začali demonstrovat také polští či bulharští zemědělci, a to především kvůli levnějším zemědělským produktům z Ukrajiny.

„Nemůžeme prodat naše zemědělské produkty, protože ve skladech leží ukrajinské obilí,“ prohlásil jeden z protestujících polských rolníků.

V Hrubieszówě, který leží nedaleko hranice s Ukrajinou, farmář Wieslaw Gryn řekl zpravodajské televizi TVN24, že „zemědělci nejsou proti proekologickým řešením, je třeba se ale na nich s nimi dohodnout“.

Protesty evropských zemědělců dorazily také k nám

Iniciativa Myzemedelci.cz organizuje na příští pondělí demonstraci českých zemědělců také u nás, a to v Praze na Malostranském náměstí.

Jeden z mluvčích protestu Zdeněk Jandejsek, předseda představenstva zemědělského holdingu Rabbit a bývalý prezident Agrární komory ČR, řekl: „Green Deal znamená mimo jiné snížení produkčního zemědělství o 25 až 30 procent. Je to katastrofa a Agrární komora s tím nic nedělá.“

„Když vláda na náš požadavek přistoupí, bude na chvíli klid. Pokud ne, uděláme stávku po vzoru Německa,“ upozornil Jandejsek na protesty zemědělců v sousední zemi.“

Agrární komora či Zemědělský svaz se plánovaného protestu nezúčastní.

„Agrární komora ČR je vázána postojem svého představenstva a dozorčí rady, které rozhodly o prozatímním odkladu celorepublikových protestů do 1. března 2024,“ uvedla mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.

„Ministr zemědělství Marek Výborný slíbil, že do tohoto termínu předloží návrh řešení, který pomůže zastavit další rozvrat českého zemědělství. V opačném případě Agrární komora ČR, která je největší zemědělskou organizací v Česku, vyzve zemědělce k protestním jízdám či jiným projevům nespokojenosti,“ dodala Pánková.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.