Komplikace v dopravě dnes na mnoha místech Polska způsobili zemědělci protestující proti politice Evropské unie v zemědělství nebo proti podle nich nedostatečných krocích vlády ohledně dovozu levnějších zemědělských produktů z Ukrajiny. Rolníci akce naplánovali i na silnice u hranic s Českem. Deník Rzeczpospolita napsal, že takový rolnický protest Polsko dlouho nevidělo a že silniční blokády se týkaly více než 260 míst po celé zemi. Polští politici vyzvali eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského, aby odstoupil.
„To je člověk, který sjednotil celou Evropu a polské rolníky proti reformě, kterou navrhl. Odstup!“ prohlásil vicepremiér Wladyslav Kosiniak-Kamysz podle agentury Reuters. Polského komisaře kritizoval také vůdce opozice Jaroslaw Kaczyński, který stoji v čele donedávna vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta Wojciechowského do Evropské komise navrhla.
„Postoj Bruselu je pro celou naši zemědělskou společnost nepřijatelný,“ tvrdí rolníci a kritizují také pasivitu polské vlády vůči dovozu lacinějších potravin. „Bez nás budete hladoví, nazí a střízliví,“ hlásal transparent na jednom z traktorů.
Rzeczpospolita připomněla, že jde o druhý velký protest v tomto měsíci. Náměstek ministra zemědělství Michal Kolodziejczak označil akci za „politické představení“, vyvolané opozicí.
Kolodziejczak, který organizoval rolnické protesty za vlád PiS, se podle serveru Onet na východě Polska setkal s demonstranty, kteří situaci přirovnávali k „hořící stodole“. Náměstek se je snažil přesvědčit o vstřícnosti nynější vlády vůči jejich požadavkům. Podle serveru mu však „ujely nervy“, když od jednoho z rolnůků uslyšel, aby „nelezl do zadku“ premiérovi Donaldu Tuskovi. Kolodziejczak opáčil, že dotyčnému zřejmě nevadilo „lézt do zadku“ Kaczyńskému, který pro rolníky nic neudělal a dědictvím jeho vlády je recese na mnoha trzích. Demonstranti reagovali skandováním, aby náměstek „vypadl“.
Agentura Reuters připomíná, že v poslední době protesty zemědělců zažilo Německo, Francie, Španělsko nebo Portugalsko. Farmáři dávali najevo svůj odpor vůči unijní Zelené dohodě pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Zemědělci upozorňují také na rostoucí náklady nebo na podle nich neférovou zahraniční konkurenci.
„Nemůžeme prodat naše zemědělské produkty, protože ve skladech leží ukrajinské obilí,“ prohlásil dnes jeden z protestujících polských rolníků. V Hrubieszówě, který leží nedaleko hranice s Ukrajinou, farmář Wieslaw Gryn řekl zpravodajské televizi TVN24, že „zemědělci nejsou proti proekologickým řešením, je třeba se ale na nich s nimi dohodnout“.
Mluvčí ukrajinské pohraniční strážce Andrij Demčenko podle portálu RBK Ukrajina řekl, že dnes ráno polští farmáři zablokovali velký hraniční přechod Medyka-Šehyni.
Polský ministr zemědělství Czeslaw Siekierski prohlásil, že „farmáři mají oprávněné obavy, očekávání a požadavky na omezení nadměrného dovozu zboží z Ukrajiny a dalších zemí mimo EU“. Dodal, že by byl pro omezení dovozu tohoto zboží, aby nebyl narušen polský trh.
Zemědělská odnož polského odborového sdružení Solidarita, která dnešní protest svolala, má v plánu v nárazových protestních akcích pokračovat do 10. března.