Čeští farmáři vyčkávají na ministra zemědělství, aby předložil řešení „žalostné situace tuzemského agrárního sektoru“. Jinak přistoupí k projevům nespokojenosti, upozorňuje Agrární komora, ale dodává, že rozhodně nechce paralyzovat život občanům.
Představenstvo a dozorčí rada Agrární komory České republiky se na svém mimořádném jednání 26. ledna dohodli, že odloží celorepublikové protesty zemědělců a dají ministru zemědělství Marku Výbornému termín do 1. března 2024.
Současný strategický plán vlády pro provádění Společné zemědělské politiky Evropské unie je podle agrárníků zastaralý. „Vznikal za zcela jiných podmínek, než v jakých nyní žijeme, a také v době, kdy byly potraviny pro obyvatele cenově mnohem dostupnější,“ napsal Epoch Times Jan Doležal, prezident Agrární komory České republiky.
Zemědělcům vadí nízké výkupní ceny komodit, stoupající náklady na produkci i nerovnoměrné nastavení dotací (tzv. redistribučních plateb), aby byly výhodnější pro střední podniky, jako jsou bývalá obecní družstva.
Život jim ztrpčují také „přehnané environmentální ambice“ formulované v Zelené dohodě (Green Dealu), uvádí Doležal. „Náklady na produkci zvyšují stále nová pravidla, která zavádí Evropská unie a na národní úrovni je ještě zpřísňujeme. Současně ale nejsou zemědělcům nabízeny adekvátní kompenzace za jejich plnění,“ stěžuje si prezident Agrární komory. Do této kategorie patří například „neracionální“ pravidla protierozních opatření nebo udržování povinného procenta úhorů, které vlastníci pozemků nechtějí, a kde se množí plevel a hraboši, poukazují zemědělci.
Jak budou vypadat protesty?
Pokud dojde na protestní akce, jejich přesnou podobu nechce Doležal prozatím popisovat, ale líbí se mu forma, s jakou uspěli němečtí zemědělci.
„S případnou podobou protestů bychom včas seznámili veřejnost, stejně jako jsme to udělali během protestních akcí předloni. Naším cílem rozhodně není někomu komplikovat život, ochromit ve městech dopravu a paralyzovat život společnosti, chceme ale důrazně upozornit na široké a prohlubující se problémy zemědělců,“ podotýká šéf naší největší zemědělské asociace.
Agrární komora bedlivě sleduje situaci farmářů v ostatních zemích, kde už farmáři začali protestovat – Bulharsku, Francii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku či Slovensku.
„Potýkají se totiž s podobnými problémy jako naši chovatelé a pěstitelé. Čelí škrtům v dotačních podporách pro tento náročný obor, rostoucím nákladům na energie, které prodražují výrobu potravin, zatímco jejich příjmy klesají, a zároveň levným dovozům zahraniční produkce a mnoha dalším potížím,“ říká Doležal a uzavírá: „Naším společným cílem je důstojné, spravedlivé a životaschopné zemědělství.“