ČTK

18. 2. 2024

Historický snímek Oppenheimer o fyzikovi považovaném za otce jaderné bomby ovládl letošní ceny britské filmové akademie (BAFTA), když získal ocenění pro nejlepší film a jeho tvůrci zvítězili také v šesti dalších kategoriích. Režisér Christopher Nolan si odnáší cenu za nejlepší režii a Cillian Murphy, který ztvárnil hlavní postavu Roberta Oppenheimera, je nejlepším hercem v hlavní roli.

Tříhodinové drama tak pokračuje v úspěšném tažení sezonou filmových ocenění, která vyvrcholí za necelý měsíc udílením Oscarů. Na ceny americké filmové akademie jsou jeho autoři nominovaní ve 13 kategoriích. Na kontě přitom už mají mimo jiné pět Zlatých glóbů.

Třináct nominací měl Nolanův film také na ceny BAFTA a čekalo se tak, zda nepřekoná rekord westernu Butch Cassidy a Sundace Kid, který v roce 1971 posbíral devět cen. Oppenheimer nakonec proměnil sedm nominací, když zvítězil i ve třech technických kategoriích. Hereckou cenu má také Robert Downey Jr. za výkon ve vedlejší roli.

Média si všímala, že pro Nolana se jednalo o první cenu BAFTA, jakkoli má na kontě řadu úspěšných filmů. Ve svém projevu to označil za „neskutečnou čest“, zároveň při této příležitosti vzdal hold organizacím, které usilují o „snížení počtu jaderných zbraní ve světě“, uvádí magazín Variety.

Podobně jako Nolan byl favoritem na vítězství i Murphy, který na pódiu hovořil o tom, jak „kolosálně“ složitou osobností Oppenheimer byl. „Kdo je pro někoho zrůda, je pro jiného hrdina. A proto milujeme filmy, protože máme prostor na to oslavovat a konfrontovat a vyšetřovat tuto složitost,“ dodal.

Pět ocenění si ze slavnostního večera odnáší „gotická“ komedie Chudáčci režiséra Jorgose Lanthimose, která vypráví příběh znovuzrozené viktoriánské ženy prožívající surrealistický život a sexuální probuzení. Herečka Emma Stoneová za její ztvárnění získala cenu za ženský výkon v hlavní roli.

Mezi oceněnými snímky jsou také Zóna zájmu o rodině žijící za zdmi nacistického koncentračního tábora v Osvětimi nebo dokument 20 dnů v Mariupolu o ruském obléhání města na jihovýchodě Ukrajiny. Naprázdno naopak vyšli tvůrci Barbie, tedy nejvýdělečnějšího filmu loňského roku, poznamenala zpravodajská společnost BBC.

Žádnou ze svých nominací neproměnily ani snímky Zabijáci rozkvetlého měsíce a Maestro, které stejně jako Oppenheimer, Chudáčci, Barbie i Zóna zájmu figurují v desítce nominovaných v hlavní oscarové kategorii. V té loni i předloni zvítězily jiné filmy než na cenách BAFTA.

Předávání Oscarů je na programu v noci na 11. března.

Přehled držitelů britských filmových cen BAFTA v hlavních kategoriích za rok 2023:

Nejlepší film:

Oppenheimer – režie Christopher Nolan

Nejlepší britský film:

Zóna zájmu – režie Jonathan Glazer

Režie:

Christopher Nolan – Oppenheimer

Herec v hlavní roli:

Cillian Murphy – Oppenheimer

Herečka v hlavní roli:

Emma Stoneová – Chudáčci

Herec ve vedlejší roli:

Robert Downey Jr. – Oppenheimer

Herečka ve vedlejší roli:

Da’Vine Joy Randolphová – Zimní prázdniny

Dokument:

20 dnů v Mariupolu – režie Mstyslav Černov

Animovaný film:

Chlapec a volavka – režie Hajao Mijazaki

Neanglicky mluvený film:

Zóna zájmu – Polsko; režie Jonathan Glazer

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.