Redakce Epoch Times

20. 2. 2024

GLASGOW, Velká Británie – Mark Irvine, moderátor BBC, obchodník se starožitnostmi a podnikatel, viděl poprvé představení Shen Yun Performing Arts v SEC Armadillo 14. února.

„Je to nebeské a kulturně podnětné,“ řekl. „Cítíte tu krásu, emoce, vášeň –⁠⁠⁠⁠⁠ vášeň pro to, co se děje na jevišti –⁠⁠⁠⁠⁠ a kulturní hrdost,“ dodal.

Irvine se představení zúčastnil se svou manželkou Roo Irvineovou, odbornicí na starožitnosti v televizi BBC, a strávil s ní romantický valentýnský večer.

„Jsem naprosto zamilovaný do toho pohybu, do barev, do toho vkusu, je to prostě nádherné… ztělesněná elegance,“ řekl. „A právě v tento valentýnský večer je to taková krásná událost.“

Newyorský soubor Shen Yun je přední světovou společností klasického čínského tance. Prostřednictvím univerzálního jazyka hudby a tance představuje Shen Yun tance založené na příbězích, které zobrazují nebeské říše, starověké legendy a hrdinské příběhy od dávných dob až po současnost.

Posláním souboru Shen Yun je oživit 5 000 let starou tradiční čínskou kulturu a jeho představení jsou ukázkou „Číny před komunismem“.

„Měl jsem to štěstí, že jsem několikrát služebně cestoval do Číny, takže jsem viděl moderní Čínu,“ řekl Irvine. „Ale vidět historickou Čínu, vidět její příběhy, historii a krásu je prostě úžasné.“

„Je to část Číny, kterou na Západě nevidíme,“ dodal. „A před komunismem… nemáte možnost vidět, odkud čínská kultura pochází, takže pro mě je to zjevení; je to nádhera!“

Irvine řekl, že oceňuje tradiční hodnoty zobrazené v tanečních příbězích.

„Je v tom oddanost, víra, vášeň, láska a stoicismus,“ řekl. „Je to zakořeněno v jejich kultuře, takže cítíte vášeň pro jejich rodnou zemi… je to krásné.“

Podle webových stránek společnosti ztělesňují jednotlivá představení hrdinové nejvznešenější ctnosti čínské civilizace a vyjadřují morální zásady, které jsou důležité i v dnešní době.

„Pro mě je [Shen Yun] příležitostí zažít něco, co byste nikde na světě neviděli,“ řekl.

Jedním z unikátních rysů Shen Yun je jeho orchestr. Jako první na světě spojuje tradiční čínské nástroje s klasickým západním orchestrem natrvalo. Starobylé čínské nástroje, jako je dvoustrunná erhu a pipa, vedou melodie uprostřed tradičních nástrojů, které najdeme v západním orchestru.

Irvine řekl, že hudba byla natolik „pohlcující a krásná“, že by zapomněl na živý orchestr, kdyby neseděl v první řadě. „Člověk se nechává unášet tou představou a obrazem,“ řekl.

Pan Irvine poděkoval uměleckému řediteli Shen Yun a řekl: „Je to prostě tak nebeský, vášnivý a krásný zážitek, a proto vám děkuji, že jste nám ho přivezli sem do Glasgow.“

Čtenářům, kteří ještě Shen Yun neviděli, zdůraznil: „Prosím, prosím, rezervujte si místa a jděte… je to prostě nádhera, naprostá nádhera!“

Znovuobjevení dávných kořenů

Scott Lewis Moosher a Bethany Guangya Ferrisová na představení Shen Yun v SEC Armadillo v Glasgow 14. února 2024. (NTD).

Bethany Guangya Ferrisová, podpůrná pracovnice a fyzioterapeutka, také poprvé viděla Shen Yun se Scottem Lewisem Moosherem, technickým manažerem zdravotnického školícího zařízení, v SEC Armadillo večer na Valentýna.

„Bylo to úžasné… opravdu dojemné a místy dost emotivní,“ řekla Ferrisová.

Líbilo se jí, jak se představení vrací „na samý počátek –⁠⁠⁠⁠⁠ jak a proč sem lidé přišli –⁠⁠⁠⁠⁠ a jak se to vyvinulo do dnešní doby“.

Ferrisová se narodila v Číně, ale adoptovala ji, když jí byl jeden rok, a řekla: „Návrat k tradiční čínské kultuře byl opravdu zajímavý, inspiroval mě k tomu, abych se hlouběji zabývala svou minulostí.“

Moosher byl výkonem ohromen a řekl: „Celá myšlenka, způsob, jakým byla vystavěna, drama, … různé typy scén a provedení … bylo prostě fantastické!“

Jako bývalý zápasník se nechal inspirovat tím, jak se klasický čínský tanec v průběhu staletí vyvíjel z bojového umění a jak se tato kultura vyvinula do dnešní doby.

Klasický čínský tanec je díky svým přemetům a eleganci jednou z nejsportovnějších a nejvýraznějších forem umění na světě. Podle webových stránek souboru Shen Yun se podařilo zachovat skutečnou estetiku tohoto klasického tanečního systému –⁠⁠⁠⁠⁠ tak, jak byla předávána od starověku –⁠⁠⁠⁠⁠ a představit tuto autentickou kulturu v její nejčistší podobě.

Moosher uvedl, že se opírá o duchovní podstatu starověké čínské kultury: „Na čínské kultuře je opravdu zajímavý její hluboký vývoj a duchovnost, která za ní stojí… a která vždy zdůrazňuje spojení s božstvím.

„Líbí se mi laskavost těch vzkazů,“ dodal. „Jak se laskavost rozvíjí napříč lidstvem a také jak je odměňována –⁠⁠⁠⁠⁠ jak jsou dobrota a laskavost [odměňovány] po celou dobu.“

Zprávy NTD a Jennifer Schneider.

The Epoch Times je hrdým sponzorem Shen Yun Performing Arts. O reakcích diváků informujeme od založení Shen Yun v roce 2006.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.