ČTK

20. 2. 2024

Z členství v NATO plynou nejen výhody, ale i zodpovědnost. Česko nesmí být černým pasažérem, musí být aktivní a plnit své závazky. V projevu na velitelském shromáždění to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Závazky musí podle ní Česko plnit primárně kvůli sobě a zajištění bezpečí občanů. Ministerstvo obrany loni uzavřelo 13 000 smluv za 110 miliard korun, řekla Černochová. Česko podle ní nepodporuje sny o společné evropské armádě, která je jen iluzí. Je třeba netříštit síly a prostředky, uvedla.

Černochová mluvila také o nutnosti pokračující podpory Ukrajiny, země napadená Ruskem je podle ní v první linii obrany, je cílem prvním, ale ne jediným. Zásoby materiálu, který by ČR mohla Ukrajině darovat, jsou podle ní vyčerpány, neznamená to ale, že by Česko rezignovalo na hledání dalších forem podpory. Jde podle ní například o výcvik ukrajinských vojáků, kterých ČR za loňský rok vycvičila více než 4000, zapojení do odminovávací koalice nebo o podporu průmyslové výroby.

Ministryně v projevu zrekapitulovala hlavní modernizační projekty armády, mimo jiné nákup 24 letounů páté generace F-35 nebo bojových vozidel pěchoty CV90. Připomněla, že ČR jedná s Německem o možném nákupu tanků Leopard 2A8, rozhodnutí by podle ní mělo padnout v letošním roce. Obrana celkově loni uzavřela 13.000 smluv všech typů za 110 miliard korun, řekla později na tiskové konferenci Černochová. „Z toho s českými subjekty přes 12 000 smluv za 31 miliard korun. Navíc se české firmy významně podílí na velkých zbrojních zakázkách,“ dodala ministryně.

Černochová ocenila, že Česko má nově zákonem zakotveno, že bude dávat dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. „Pokud se nám bude v budoucnu ekonomicky dařit a budeme mít připravené projekty, jsem připravena přijít do vlády s návrhem na navýšení rozpočtu. Dvě procenta jsou minimum, to není strop, to je podlaha,“ řekla ministryně.

Česko podle ní také dospělo ke stejnému závěru jako zbytek Severoatlantické aliance. „Bez konkurenceschopného a odolného průmyslu není možné budovat žádnou obranu. Nepostradatelný význam průmyslových kapacit se projevuje i v dodávkách napadené Ukrajině,“ uvedla Černochová. Proto se podle ní ministerstvo snaží na všech úrovních s průmyslem jednat, změna bude podle ní citelná také v přístupu bank a finančních institucí k úloze obranného průmyslu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.