ČTK

22. 2. 2024

Na Tchaj-wan dnes přicestovala skupina amerických kongresmanů v čele s republikánem Mikem Gallagherem, který ve Sněmovně reprezentantů stojí v čele výboru zabývajícího se ohrožením Spojených států ze strany komunistické Číny. Kongresmani se setkali s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a s viceprezidentem Laj Čching-tem, který vyhrál lednové prezidentské volby a v květnu se ujme úřadu. Peking návštěvu odsoudil jako americké vměšování do vnitřních záležitostí Číny, informovala agentura AFP.

Gallagher po příletu prohlásil, že podpora Spojených států Tchaj-wanu „je nesmírně silná a stále roste“. Ať vyhraje listopadové americké prezidentské volby kdokoli, americká podpora Tchaj-wanu bude pokračovat, dodal.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen při schůzce poděkovala americké vládě a parlamentu za pokračující pomoc Tchaj-wanu při posilování obrany ostrova a vyjádřila naději, že v letošním roce budou americko-tchajwanské kontakty ještě častější.

Gallagher a čtyři další američtí kongresmani z řad republikánů i demokratů setrvají podle agentury Reuters na ostrově do soboty.

„Čína vždy rezolutně protestovala proti jakýmkoli oficiálním kontaktům mezi Spojenými státy a tchajwanskými úřady,“ uvedla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

„Vyzýváme Spojené státy, aby přestaly vysílat signály (podpory) silám, které vedou kampaň za nezávislost Tchaj-wanu,“ dodala mluvčí.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).