ČTK

27. 2. 2024

Lidovci, ODS a TOP 09 budou v letošních krajských volbách kandidovat na jižní Moravě v koalici SPOLU. Zástupci stran dnes v Brně podepsali koaliční smlouvu. Společnou kandidátku povede hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Cílem je volby vyhrát, řekl novinářům. Volby v kraji v roce 2020 vyhrálo se ziskem 19,8 procenta hlasů hnutí ANO. KDU-ČSL získala 15,5 procenta hlasů, ODS s podporou Svobodných a hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu 12,8 procenta. TOP 09 byla součástí uskupení Spolu pro Moravu.

„Dlouhodobě na kraji spolupracujeme a s ODS máme naprosto výborné vztahy. Jako KDU jsme vzali do klubu i členy TOP 09, takže také s nimi je spolupráce dlouhodobá a dnes koalici pouze potvrzujeme,“ uvedl Grolich. KDU-ČSL, ODS a TOP 09 mají v zastupitelstvu 22 mandátů. „Chceme určitě víc, ale cíl je volby vyhrát a pokračovat v tom, co se nám podařilo rozhýbat,“ dodal. Zahájení kampaně zatím nechtěl odhadovat, odvíjet se podle něj bude i od voleb do Evropského parlamentu, které se konají v červnu. Na kampaň chtějí strany vynaložit nejméně 5,5 milionu korun.

Jedničkou ODS je náměstek hejtmana Jiří Crha. „V posledních čtyřech letech jsme společně čelili několika krizím, od pandemie koronaviru přes tornádo až po příliv uprchlíků z Ukrajiny. V těchto náročných situacích poznáte charaktery lidí, jejich schopnosti a ochotu spolupracovat. Tyto okolnosti nás přesvědčily, že je správné postupovat společně,“ řekl Crha. Lídr TOP 09 Marek Sovka doplnil, že je rád, že se podařilo domluvit a netříštit síly.

Na čtvrtém místě kandidátky je starosta brněnské městské části Brno-jih David Grund (ODS), z pátého místa kandiduje náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) a z šestého krajský radní Karel Podzimek (ODS). V první desítce je také Jana Filipovičová (KDU-ČSL), Michal Doležel (TOP 09), Karel Jurka (ODS) a Roman Celý (KDU-ČSL).

Koalici v kraji tvoří zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS a Svobodných a Starostové pro jižní Moravu. Grolich dodal, že stávající partneři se i do budoucna jeví jako relevantní. Piráty do krajských voleb povede radní Jana Holomčík Leitnerová, Starosty pro jižní Moravu náměstek František Lukl. Hnutí ANO bude kandidátku schvalovat 29. dubna.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.