ČTK

28. 2. 2024

Akademie věd ČR (AV ČR) podpoří finančně ve druhé výzvě Programu rozvoje aplikací a komercializace (PRAK) 11 projektů ze svých pracovišť, jejichž výsledky mají potenciál na uplatnění například v průmyslu. Cílem je zrychlit přenos vědeckých poznatků z pracovišť AV ČR do praxe. Při druhé výzvě programu akademie oslovila 22 projektů z 15 pracovišť, některá uspěla s vícero projekty. Podpora bude v řádu stovek tisíc korun. AV ČR o tom informovala v tiskové zprávě.

„PRAK se rozjel loni, je to nástroj pro zrychlení přenosu vědeckých poznatků do praxe, jenž umožňuje financovat činnosti, na které doposud v rozpočtech pracovišť často nebyly peníze. Počítáme s tím, že se jedná o kontinuální program se širokým záběrem a zacílením na všechna pracoviště AV ČR,“ uvedl Martin Smekal, vedoucí Centra transferu technologií AV ČR, které program zaštiťuje.

Mezi úspěšné projekty, které vybrali, patří například speciální úpravy povrchů v senzorových čipech Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Tým chce založit spin-off firmu, který se zaměří na zpeněžení této technologie. Podobný plán mají žadatelé z Ústavu geoniky AV ČR. Ti vyvinuli pulzující vodní paprsek pro odstraňování nánosů z lodních trupů a hledá zahraniční partnery pro vývoj tohoto nástroje. Spin-off firma je podnikatelský subjekt založený za účelem komercializace duševního vlastnictví vytvořeného ve výzkumné organizaci.

„Úroveň projektových přihlášek se zvedla. Do budoucna se budeme snažit, abychom ještě dále rozšířili povědomí o tomto programu a získali přihlášky projektů z ještě širšího záběru pracovišť Akademie věd ČR,“ řekl Smekal.

Hodnoticí panel odborníků posuzuje přihlášené projekty na základě tří kritérií – ambicióznosti, souladu a proveditelnosti. Zkoumá jaký dopad může projekt mít na danou oblast, jestli je dostatečně nový a uplatnitelný. Soulad předpokládá, že navržené aktivity a jejich výstupy mohou dosáhnout očekávaných cílů projektu. Záleží také, zda projekt může vzhledem k financím i času dosáhnout svých cílů.

PRAK podporuje projekty, které mají blízko k uplatnění v praxi. Program řídí a administruje Centrum transferu technologií AV ČR, které zároveň nabízí poradenství, ale i zpětnou vazbu týmům, jež své projekty přihlásily. Peníze v řádech stovek tisíc korun poskytuje AV ČR po schválení Akademickou radou.

„V Akademii věd dlouhodobě pracujeme na systematičtější podpoře transferu znalostí a technologií. Perspektivním projektům proto chceme cestu k uplatnění usnadnit,“ řekla místopředsedkyně Akademie věd ČR Ilona Müllerová. „Věřím, že PRAK i ve druhém kole vědcům pomůže, aby se soustředili hlavně na badatelskou práci.“ dodala.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.