ČTK

7. 3. 2024

Za asi nejhorší moment od vzniku samostatného Česka a Slovenska označil předseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenským kabinetem premiéra Roberta Fica. Podle exministra zahraničí a prezidentského kandidáta Ivana Korčoka plnou odpovědnost za zhoršení vztahů s Českem nese slovenská strana. Podobně se vyjádřily i další slovenské opoziční strany. Premiér Robert Fico v prohlášení český krok kritizoval, ministerstvo zahraničí vedené Ficovým stranickým kolegou Jurajem Blanárem rozhodnutí české vlády zatím nekomentovalo.

„Kvůli krokům, které Fico spolu s ministrem Blanárem udělali, se česká vláda rozhodla zrušit společná jednání s naší vládou. Je to obrovská ostuda a poškození vzájemných vztahů,“ napsal v prohlášení Šimečka, který je také místopředsedou slovenského parlamentu.

Česko a Slovensko se v zahraniční politice nyní liší zejména v postoji k válce na Ukrajině, kterou před více než dvěma lety vojensky napadlo Rusko. Zatímco Česká republika napadenou zemi podporuje i vojensky, Slovensko poskytovat materiál z armádních zásob už nehodlá. Fico opakovaně tvrdil, že strategie Západu ohledně konfliktu na Ukrajině nefunguje, že se ve válce zabíjejí Slované a Západ tomu přihlíží, aniž by Evropská unie představila mírový plán. Blanár se minulý týden na regionálním fóru v Turecku setkal s ruským kolegou Sergejem Lavrovem, za což Blanára kritizovali například tři bývalí slovenští ministři zahraničí.

Předseda PS Šimečka přirovnal Fica někdejšímu slovenského premiérovi Vladimíru Mečiarovi, za jehož vládnutí v 90. letech čelilo Slovensko kritice západních zemí kvůli deficitu demokracie. „Mečiarovi trvalo pět let, než ze Slovenska udělal černou díru na mapě Evropy. Robert Fico ho dokázal doběhnout za pět měsíců,“ napsal Šimečka o Ficovi, který se počtvrté stal ministerským předsedou loni v říjnu po vítězství své strany v předčasných parlamentních volbách.

Šimečka uvedl, že ve čtvrtek pojede do Prahy, kde má naplánovány schůzky s představiteli českého parlamentu a vlády. Na nich chce hovořit také o tom, že řada lidí na Slovensku má jasné proevropské a demokratické hodnoty.

Ficovu vlády kritizovaly i další slovenské opoziční strany. „Ze zahraničí přichází stále více indicií o tom, že agresivní domácí politika vlády Roberta Fica spolu s aplikací kremelských zájmů v té zahraniční je pro vyspělý svět neakceptovatelná. Přetržení nejužších kontaktů s Českou republikou je ovšem něco, co Slovenské republice nepřinesl ještě žádný premiér v naší novodobé historii,“ uvedla strana Svoboda a Solidarita.

„Gratuluji, Roberte Fico! Takto se to nedělá…,“ uvedl na facebooku bývalý premiér Eduard Heger, který byl v čele slovenské vlády v letech 2021 až 2023. „Už i v Česku pochopili, že s Ficem to nemá smysl,“ uvedlo na facebooku opoziční hnutí Slovensko (dříve OLaNO), kterému předsedá bývalý slovenský premiér z let 2020 až 2021 Igor Matovič. Předseda opozičního Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) Milan Majerský a další členové jeho strany v prohlášení uvedli, že cenu za Ficův destrukční politický přístup Slovensko už neplatí jen doma, ale i v zahraničí.

„Vláda SR vede Slovensko do izolace, pálí mosty k sousedům, zbavuje se spojenců a vážně poškozuje národně-státní zájmy,“ napsal dlouholetý diplomat Korčok, který byl v letech 2020 až 2022 šéfem slovenské diplomacie.

O rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenským kabinetem, při jehož oznámení český premiér Petr Fiala hovořil o výrazných rozdílech obou zemí v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata, informovala všechna přední slovenská média.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.