Eric Bess

10. 3. 2024

V tomto díle série „Naše herkulovské úkoly“ se Herkules vypořádá s nestvůrou Hydrou.

Pokračujeme v naší cestě za 12 Herkulovými úkoly. V minulé části tohoto seriálu jsme se věnovali Herkulovi, který porazil Nemejského lva. Až do konce roku se hodláme zabývat jedním úkolem za měsíc. Vydejte se tedy s námi na cestu jednoho z největších příběhů, které se odehrály v dějinách západní civilizace.

Druhý Herkulův úkol

Podle Apollodora král Eurystheus nařizuje Herkulovi, aby zničil devítihlavou hadí příšeru Hydru, která je jeho druhým úkolem. Hydra žila v bažině, ale proklouzla do zemědělských oblastí, zabíjela dobytek a narušovala obživu lidí. Hydra svým strašlivým zápachem a jedovatou krví zanechávala vodu v okolí zemědělských pozemků zkaženou. Nyní bylo na Herkulovi, aby Hydru porazil.

Herkules se vydává se svým synovcem Iolaosem bestii najít. Objevují hydru v jejím doupěti poblíž pramene. Herkules na ni hodí hořící uhlíky, aby ji přiměl vyjít z doupěte. Jakmile se tak stane, Herkules obřího netvora popadne a začne mu palicí urážet hlavy. Pokaždé, když však jednu hlavu zničí, na jejím místě vyrostou další dvě. Aby toho nebylo málo, pošle Héra obřího kraba, aby se Herkulovi zakousl do nohou a kotníků.

Herkules si uvědomuje, že ty dva sám neporazí, a tak si zavolá Iolaose. Herkules zabije obřího kraba, zatímco Iolaos zapálí okolní les. Iolaos pak hořícím dřevem z lesa vypálí ránu, když Herkules oddělí jednu z hlav Hydry, a tím zajistí, aby hlava opět nenarostla.

Nakonec Herkules odstraní poslední hlavu. Pohřbí ji a položí na ni těžký kámen, aby zabránil její regeneraci. Než se Herkules vrátí ke králi, považuje za moudré namočit hroty svých šípů do jedovaté krve zabité nestvůry, aby mu pomohly v budoucích zkouškách.

Přestože Herkules a Iolaos úspěšně porazí Hydru, král Eurystheus není spokojen, protože to Herkules nedokázal sám. Kvůli Iolaosově pomoci král Eurysteus nepovažuje tento hrdinský čin za odvedený úkol.

Tento příběh ilustruje grafika Michela Dorignyho. Herkules a Iolaos jsou zobrazeni na levé straně kompozice. Herkules má na sobě ochrannou kůži nemejského lva a ohání se kyjem po hlavě Hydry, která se mu zakousla do lýtka. Iolaos směřuje svou pochodní dolů k jedné z hlav Hydry. Je zde zobrazeno pouze šest hlav Hydry a jedna z nich, přímo pod Iolaosovou paží, již byla useknuta.

Trpělivost a harmonie bez pýchy

Někteří vědci se domnívají, že příběh o Hydře nepopisuje skutečného hada, ale způsob, jakým se staří Řekové vypořádali s environmentálním problémem. Vědci spekulují, že hlavy Hydry mohly symbolizovat prameny, které zaplavovaly zemědělskou půdu a vytvářely bažiny. Dokonce se předpokládá, že Hydřin zápach souvisí se sírou v půdě.

V tomto smyslu se odstranění hlav Hydry vztahuje pouze na odříznutí vodních ploch, aby se přestaly zaplavovat. Použití ohně k vypálení lesa je považováno za relevantní k přesměrování vody. Voda, jeden ze čtyř živlů ve starořeckém myšlení (voda, oheň, vzduch, země), byla vyvažována svým protějškem, ohněm, a pouze tehdy, když byly tyto živly v rovnováze, byly kosmos a lidské tělo v harmonii.

Co však tento příběh může znamenat pro nás dnes? Možná máme úkol, který je příliš náročný na to, abychom ho zvládli sami. Naznačuje tato práce, že navzdory tomu, jak silní a schopní si myslíme, že jsme, jsou chvíle, kdy je vhodné požádat o pomoc nebo ji přijmout?

Může se stát, že se přítel nebo kolega může něco naučit, když s námi splní úkol, a my se můžeme něco naučit od něho. Je snadné upadnout do pasti a myslet si, že jsme na všechno sami, ale Stvořitel má způsoby, jak nám připomenout, že nic nezvládneme sami.

Potřebujeme nejen pomoc při překonávání těžkostí, ale také trpělivost. Pokaždé, když Herkules usekl hlavu, objevily se na jejím místě dvě. I my máme někdy pocit, že se naše těžkosti násobí. Potřebujeme velkou trpělivost, abychom vydrželi to, s čím se setkáváme.

Je možné, že velká trpělivost vyžaduje, abychom při překonávání těžkostí odstranili své ego – svou vlastní hlavu? Je možné, že příběh odkazuje na vnitřní boj? A že Herkules představuje naši pravou duši a Hydra s mnoha hlavami představuje hříchy našeho ega?

V neposlední řadě je třeba rozpoznat, kdy jsme sami v nerovnováze. Oheň byl protiváhou Hydry (vody), který pomohl Herkulovi dosáhnout jeho cíle. Vyvažování vyžaduje poznat, kdy bylo dosaženo extrému. Jak rozpoznat, kdy jsme dosáhli extrému, abychom mohli použít opačné opatření proti potížím?

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět. Přesto byl složitou postavou, jejíž činy nedávaly vždy smysl. V tomto seriálu „Naše herkulovské úkoly“ se budeme zabývat 12 Herkulovými úkoly a hledat v nich moudrost pro naši moderní dobu. Abych si s tímto nelehkým úkolem pomohl, budu v tomto seriálu většinou odkazovat na Apollodórovu „Knihovnu řecké mytologie“, pokud není uvedeno jinak, a jako sekundární zdroj budu používat „Oxfordskou příručku o Herkulovi“.

V předchozím díle této série jsme se dozvěděli, jak Herkules vykonal svůj první úkol – porazil nemejského lva.

Chtěli byste vidět další druhy článků o umění a kultuře? Napište nám své nápady na články nebo zpětnou vazbu na adresu redakce@epochtimes.cz

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.