10. 3. 2024

V tomto díle série „Naše herkulovské úkoly“ se Herkules vypořádá s nestvůrou Hydrou.

Pokračujeme v naší cestě za 12 Herkulovými úkoly. V minulé části tohoto seriálu jsme se věnovali Herkulovi, který porazil Nemejského lva. Až do konce roku se hodláme zabývat jedním úkolem za měsíc. Vydejte se tedy s námi na cestu jednoho z největších příběhů, které se odehrály v dějinách západní civilizace.

Druhý Herkulův úkol

Podle Apollodora král Eurystheus nařizuje Herkulovi, aby zničil devítihlavou hadí příšeru Hydru, která je jeho druhým úkolem. Hydra žila v bažině, ale proklouzla do zemědělských oblastí, zabíjela dobytek a narušovala obživu lidí. Hydra svým strašlivým zápachem a jedovatou krví zanechávala vodu v okolí zemědělských pozemků zkaženou. Nyní bylo na Herkulovi, aby Hydru porazil.

Herkules se vydává se svým synovcem Iolaosem bestii najít. Objevují hydru v jejím doupěti poblíž pramene. Herkules na ni hodí hořící uhlíky, aby ji přiměl vyjít z doupěte. Jakmile se tak stane, Herkules obřího netvora popadne a začne mu palicí urážet hlavy. Pokaždé, když však jednu hlavu zničí, na jejím místě vyrostou další dvě. Aby toho nebylo málo, pošle Héra obřího kraba, aby se Herkulovi zakousl do nohou a kotníků.

Herkules si uvědomuje, že ty dva sám neporazí, a tak si zavolá Iolaose. Herkules zabije obřího kraba, zatímco Iolaos zapálí okolní les. Iolaos pak hořícím dřevem z lesa vypálí ránu, když Herkules oddělí jednu z hlav Hydry, a tím zajistí, aby hlava opět nenarostla.

Nakonec Herkules odstraní poslední hlavu. Pohřbí ji a položí na ni těžký kámen, aby zabránil její regeneraci. Než se Herkules vrátí ke králi, považuje za moudré namočit hroty svých šípů do jedovaté krve zabité nestvůry, aby mu pomohly v budoucích zkouškách.

Přestože Herkules a Iolaos úspěšně porazí Hydru, král Eurystheus není spokojen, protože to Herkules nedokázal sám. Kvůli Iolaosově pomoci král Eurysteus nepovažuje tento hrdinský čin za odvedený úkol.

Tento příběh ilustruje grafika Michela Dorignyho. Herkules a Iolaos jsou zobrazeni na levé straně kompozice. Herkules má na sobě ochrannou kůži nemejského lva a ohání se kyjem po hlavě Hydry, která se mu zakousla do lýtka. Iolaos směřuje svou pochodní dolů k jedné z hlav Hydry. Je zde zobrazeno pouze šest hlav Hydry a jedna z nich, přímo pod Iolaosovou paží, již byla useknuta.

Trpělivost a harmonie bez pýchy

Někteří vědci se domnívají, že příběh o Hydře nepopisuje skutečného hada, ale způsob, jakým se staří Řekové vypořádali s environmentálním problémem. Vědci spekulují, že hlavy Hydry mohly symbolizovat prameny, které zaplavovaly zemědělskou půdu a vytvářely bažiny. Dokonce se předpokládá, že Hydřin zápach souvisí se sírou v půdě.

V tomto smyslu se odstranění hlav Hydry vztahuje pouze na odříznutí vodních ploch, aby se přestaly zaplavovat. Použití ohně k vypálení lesa je považováno za relevantní k přesměrování vody. Voda, jeden ze čtyř živlů ve starořeckém myšlení (voda, oheň, vzduch, země), byla vyvažována svým protějškem, ohněm, a pouze tehdy, když byly tyto živly v rovnováze, byly kosmos a lidské tělo v harmonii.

Co však tento příběh může znamenat pro nás dnes? Možná máme úkol, který je příliš náročný na to, abychom ho zvládli sami. Naznačuje tato práce, že navzdory tomu, jak silní a schopní si myslíme, že jsme, jsou chvíle, kdy je vhodné požádat o pomoc nebo ji přijmout?

Může se stát, že se přítel nebo kolega může něco naučit, když s námi splní úkol, a my se můžeme něco naučit od něho. Je snadné upadnout do pasti a myslet si, že jsme na všechno sami, ale Stvořitel má způsoby, jak nám připomenout, že nic nezvládneme sami.

Potřebujeme nejen pomoc při překonávání těžkostí, ale také trpělivost. Pokaždé, když Herkules usekl hlavu, objevily se na jejím místě dvě. I my máme někdy pocit, že se naše těžkosti násobí. Potřebujeme velkou trpělivost, abychom vydrželi to, s čím se setkáváme.

Je možné, že velká trpělivost vyžaduje, abychom při překonávání těžkostí odstranili své ego – svou vlastní hlavu? Je možné, že příběh odkazuje na vnitřní boj? A že Herkules představuje naši pravou duši a Hydra s mnoha hlavami představuje hříchy našeho ega?

V neposlední řadě je třeba rozpoznat, kdy jsme sami v nerovnováze. Oheň byl protiváhou Hydry (vody), který pomohl Herkulovi dosáhnout jeho cíle. Vyvažování vyžaduje poznat, kdy bylo dosaženo extrému. Jak rozpoznat, kdy jsme dosáhli extrému, abychom mohli použít opačné opatření proti potížím?

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět. Přesto byl složitou postavou, jejíž činy nedávaly vždy smysl. V tomto seriálu „Naše herkulovské úkoly“ se budeme zabývat 12 Herkulovými úkoly a hledat v nich moudrost pro naši moderní dobu. Abych si s tímto nelehkým úkolem pomohl, budu v tomto seriálu většinou odkazovat na Apollodórovu „Knihovnu řecké mytologie“, pokud není uvedeno jinak, a jako sekundární zdroj budu používat „Oxfordskou příručku o Herkulovi“.

V předchozím díle této série jsme se dozvěděli, jak Herkules vykonal svůj první úkol – porazil nemejského lva.

Chtěli byste vidět další druhy článků o umění a kultuře? Napište nám své nápady na články nebo zpětnou vazbu na adresu redakce@epochtimes.cz

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu
Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu

Světové události dne 12. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně
Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně

Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.

Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku
Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí.

V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci
V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci

Jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu, konstatuje astronom.

Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa
Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa. Objevte s námi ty nejzajímavější tradice některých z nich.

Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu
Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WHO, Interpol a dalších.

Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí
Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí

Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu.

USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí
USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí

Některé prý mají velikost SUV, létají ve skupinách a zatím jsou neškodné. Pentagon popřel, že by pocházely z íránské lodi. FBI ani místní úřady netuší, o co se jedná.

Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu
Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu

Evropská komise navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí.