ČTK

11. 3. 2024

Česko-slovenské vztahy nesmějí být poškozeny žádnou politickou reprezentací, řekl novinářům bývalý český prezident Václav Klaus po dnešní schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem v Bratislavě. Minulý týden se česká vládla rozhodla pozastavit mezivládní konzultace s Ficovým kabinetem, se kterým se liší v názoru na válku na Ukrajině. Fico dnes už nepokračoval v kritice Prahy za přerušení společných schůzek vlád.

„Česko-slovenské vztahy jsou něco, co je základem vztahů našich dvou národů, nesmí být žádnou konkrétní politickou reprezentací poškozeny. Jakékoliv hašteření konkrétních politických seskupení tyto vztahy nesmí narušit,“ prohlásil Klaus.

Z jeho vyjádření vyplynulo, že schůzka s Ficem byla naplánována ještě před zmíněným rozhodnutím kabinetu Petra Fialy.

Fico, který minulý týden v reakci na krok Prahy tvrdil, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, po schůzce s Klausem v kritice Česka nepokračoval.

„Vztahy mezi Českou republikou a Slovensku republikou jsou pro mě tak vzácné a cenné, že nevidím žádný důvod je zatěžovat rozdílnými názory na události, které se často ani nedotýkají společného slovensko-českého života,“ řekl Fico. Dodal, že zatímco politici přicházejí a odcházejí, národy zůstávají.

Slovenské opoziční strany vinily ze zhoršení vztahů s Českem Ficův kabinetu. Současně ale uvedly, že názory nynější slovenské vládní koalice řada obyvatel Slovenska nesdílí.

Současná Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc bránícímu se Kyjevu ze slovenských státních zásob. Fico pak opakovaně kritizoval západní země kvůli jejich postoji ke konfliktu na Ukrajině a Evropskou unii za to, že nepředstavila mírový plán.

České opoziční strany kritizovaly rozhodnutí Fialova kabinetu přerušit konzultace se slovenskou vládou. Například šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš tvrdil, že Fiala vyměnil Slováky za Ukrajince a dělá aktivistickou zahraniční politiku.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).