ČTK

12. 3. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) podle svého vyjádření vnímá nadcházející setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě jako příležitost k dalšímu rozvoji česko-amerických vztahů. Očekává, že jednání ohlášené na 15. dubna nebude formální, ale zaměří se na praktickou spolupráci obou zemí zejména v ekonomice a bezpečnosti.

„Pozvaní do Bílého domu si vážím a rád se s prezidentem Bidenem setkám ve Washingtonu. Česká republika má se Spojenými státy nadstandardní vztahy a naše jednání je skvělou příležitostí k jejich dalšímu rozvoji. Je symbolické, že se setkaní koná v období 25. výročí našeho vstupu do NATO,“ uvedl Fiala v prohlášení. Později novinářům řekl, že je řada témat, o kterých se může v Bílém domě mluvit.

„Nové impulzy mohou přijít pro ekonomickou a obrannou spolupráci i pro další aspekty vzájemných vztahů. Pro nás jsou důležité vztahy se Spojenými státy. Tím nejlepším důkazem toho, jaká je jich kvalita, je právě toto pozvání,“ řekl premiér novinářům po dnešním setkání s bývalým prezidentem Billem Clintonem.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která navštívila Spojené státy loni, připomenula, že Biden přijal za své funkční období relativně málo evropských státníků, zejména pokud jde o země velikosti Česka. „Nejen Američané si uvědomují, že Česká republika se za této vlády stala důležitým hráčem, obzvláště pokud jde o ruskou agresi proti Ukrajině,“ napsala ČTK. Dodala, že Česko systematicky udržuje dobré vztahy s oběma hlavními politickými stranami v USA. „Sama jsem se minulý rok ve Washingtonu setkala s mnoha demokratickými i republikánskými politiky. Jejich pohled na válku na Ukrajině i na význam České republiky byl překvapivě velmi podobný,“ uzavřela.

Podle české diplomacie bude návštěva potvrzením skvělých bilaterálních vztahů a potvrzením pevné transatlantické vazby. Z hlediska diplomacie důležitá událost, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake.

Lídři na schůzce, jejímž cílem je další posílení americko-českého partnerství, podle Bílého domu potvrdí trvající podporu bránící se Ukrajiny a proberou řadu společných priorit včetně bezpečnostních otázek, ekonomických příležitostí a demokratických hodnot.

Oznámení, které dnes zveřejnila mluvčí americké hlavy státu Karine Jean-Pierreová, přišlo téměř přesně pět let po poslední návštěvě českého premiéra v Bílém domě. Tehdejšího předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) v roce 2019 ve Washingtonu přivítal americký exprezident Donald Trump.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.