Olomoučtí vědci vyvíjejí technologickou platformu s názvem Amadeus, která má v budoucnu výrazně urychlit objevy nových léčiv. Systém pro syntézu nových látek či vylepšování jejich vlastností využije autonomní, umělou inteligencí řízený a vysoce miniaturizovaný postup pro identifikaci sloučenin. Pětiletý projekt si klade za cíl urychlit vývoj nových látek, snížit finanční náklady a ekologickou zátěž tohoto procesu a zvýšit jeho bezpečnost. Právě využití miniaturizace a automatizace se pro to ukazuje jako vhodný přístup, sdělili dnes ČTK zástupci Univerzity Palackého (UP).
Platformu na UP vyvíjí renomovaný chemik Alexander Dömling díky prestižnímu evropskému grantu s dotací 3,4 milionu eur (přibližně 85,6 milionu korun). „Využití současných nástrojů, jako je umělá inteligence nebo miniaturizace, přináší do vědeckého bádání nové možnosti. Jsem rád, že patříme mezi univerzity, které díky špičkovému výzkumu pomáhají hledat cesty jak ušetřit čas i finance v tak důležitém procesu, jakým je například vývoj nových léčiv. Úspěch v této oblasti bude mít jasný celospolečenský dopad,“ uvedl rektor Martin Procházka.
Výzkumníci budou při syntézách pracovat ve stotisíckrát menších rozměrech v porovnání se současnými postupy v průmyslu. „Navrhneme a ověříme komplexní technologickou platformu Amadeus, která je schopná syntetizovat tisíce malých molekul denně v nano- nebo pikolitrových objemech založených na stovkách chemických reakcí, které dokážeme účinně zkoumat a vylepšovat jejich vlastnosti pomocí umělé inteligence,“ uvedl Dömling. Vědec působí ve vysokoškolském institutu CATRIN UP. Doplnil, že díky tomuto zmenšení se současně výrazně sníží množství toxického odpadu a zároveň urychlí samotný vývoj. „Mojí ambicí je zásadně změnit ranou fázi objevování léčiv, která se ve farmaceutických společnostech po celém světě využívá více než půl století,“ uvedl.
Průlomová technologická platforma by měla najít uplatnění nejen v lékařské chemii, ale také v katalýze, při vylepšování vlastností materiálů nebo rostlin. Světově uznávaný výzkumník v oblasti miniaturizace, automatizace syntetické chemie a vícesložkové reakční chemie Alexander Dömling je na UP prvním nositelem prestižního ERC grantu v kategorii Advanced. Tyto granty se zaměřují na podporu mezinárodně uznávaných odborníků, kteří se již etablovali v oboru a prokazatelně ho ovlivnili. Chemik původem z Německa má bohaté zkušenosti s komercializací výsledků výzkumu. Získal více než 70 patentů a spoluzaložil šest biotechnologických společností.